wtorek, maja 07, 2019

"Kobiety nieidealne. Joanna" Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

TYTUŁ  "Kobiety nieidealne. Joanna"

AUTOR Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

DATA PREMIERY 12.02.2019

WYDAWNICTWO  Replika

ILOŚĆ STRON 352
OCENA  5/6

OPIS

Kobiety nieidealne powracają w wielkim stylu. Tym razem bardziej refleksyjnie i nostalgicznie, ale jednak wciąż życiowo, zabawnie i optymistycznie.
Spokojna i rozważna Joanna, która przez większość życia pracowała w przedszkolu i dokonywała tylko rozsądnych wyborów, pewnego razu zrobiła coś, czym wprawiła w osłupienie niezawodne przyjaciółki – wzięła ślub z poznanym na wakacjach w Tunisie Arabem. Od tej chwili jej stabilne życie, powoli toczące się swoimi torami, pognało na łeb, na szyję.
Joanna, początkowo przerażona zmianami, po pewnym czasie przekonuje się, że takie tempo bardzo jej odpowiada. Jej nowa codzienność polega głównie na próbach zrozumienia nastoletniej córki oraz – całkiem dosłownie – egzotycznego męża, który dopiero rozpoczął swoją przygodę z językiem polskim. Być może nowo zdobyta pewność siebie pomoże jej pozbyć się ciężaru, który przez lata kładł się cieniem na całym jej życiu.MOJE ODCZUCIA

Serię Kobiety nieidealne pokochałam już od pierwszego tomu. Dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że po raz kolejny świetnie się bawiłam czytając trzeci już tom.

Tym razem lepiej poznajemy Joannę, kobietę która na pozór wydawało się, że jest spokojna, a tutaj tak nas zaskakuje. No bo kto by się spodziewał, że wyjeżdżając samotnie na wakacje zyska męża i to jakiego – Araba! Autorki ukazują nam różnice kulturowe tego małżeństwa i to z jakimi problemami muszą się spotykać. Nie ma co ukrywać, ale Polska i i wszelkie formalności z tym związane zawsze dokładają wszelkich starań, aby skutecznie utrudniać im załatwianie spraw papierkowych.

Joanna wraz z Izą dokładają wszelkich starań do prowadzenia ich wspólnej restauracji sushi. I tutaj autorki wplotły ciekawy wątek kryminalny z domieszką sensacji, który z całą pewnością zaskoczył niejednego czytelnika.

W lekturze nie skupiamy się tylko i wyłącznie na Joannie, mamy wgląd również w to co dzieje się u pozostałych przyjaciółek. To co mi się niezwykle podoba w tej serii książek to niezwykła i niezastąpiona przyjaźń pomiędzy kobietami. Widać, że nawet same autorki muszą być niezwykłymi przyjaciółkami. Pisząc, robią to w niezwykle prawdziwy sposób, nie ubarwiają, nie koloryzują tylko przedstawiają świat takim jakim jest. Każda z tych kobiet jest nieidealnie idealna na swój sposób i to w nich kocham najbardziej. Że nie boją wyrażać się własnego ja, nie robią z siebie kogoś kim tak naprawdę nie są. Ukazują siebie w 100 %.

Ta książka (jak i poprzednie) to zdecydowanie książka od kobiet, dla kobiet (mężczyźni oczywiście również mogą czytać). Historie tych przyjaciółek ukazują nam świat takim jakim jest, z problemami dnia codziennego, z radościami i wszelkimi smutkami. Poniekąd możemy utożsamiać się z bohaterkami, czuć z nimi więź. Uwielbiam ich babskie wieczory, których szczerze im zazdroszczę.

Lubimy w sobie to, że jesteśmy nieidealne, prawda? Lubimy to podkreślać, niemal uszyłyśmy sobie z tego sztandar.

Pisanie książki w duecie ma to do siebie, że nie zawsze to ze sobą współgra. Tutaj jednak zarówno Kawka jak i Hayles idealnie się dopełniają. Czytając książkę nie odczuwałam różnicy w stylu i naprawdę nie mogłam rozróżnić, która z nich pisze w którym momencie. Myślę, że tę serię pokochały (a także pokochają!) wszystkie kobiety, bo jak tu nie pokochać zakręconych czterech babeczek, które choć tak różne, uzupełniają się w każdym calu?

Joanna to najspokojniejsza z całej czwórki, opanowana i stateczna kobieta. Przez to obawiałam się, że ten tom może być troszkę nudny, a jednak myliłam się i to bardzo. Kobieta zmienną jest, a autorki tego dowodzą w zupełności. Znacie takie powiedzenie „cicha woda, brzegi rwie”? Ja znam i to doskonale, myślę, że wy również.

Czytanie tej książki było najzwyklejszą przyjemnością w świecie. Była radość, śmiech, a także i chwile zadumy i refleksji. Do tego ogrom emocji, czyli wszystko to co lubię.

Kobiety nieidealne. Joanna to kolejny tom z serii utrzymany na wysokim poziomie. Dwie świetne autorki piszą powieść od której nie można się oderwać, a nawet się nie chce. Jeśli lubicie czytać o kobietach, które nie boją się wyrażać siebie samych, to ta książka zdecydowanie jest dla Was. Gorąco polecam i zachęcam do przeczytania całej serii.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękujęBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger