wtorek, maja 14, 2019

"Bezcenny dar" Jim StovallTYTUŁ  "Bezcenny dar”

AUTOR Jim Stovall

DATA PREMIERY 15.01.2019

WYDAWNICTWO  Replika

ILOŚĆ STRON 204
OCENA  4/6

OPIS

Młody Janson otrzymuje od swojego stryjecznego dziadka szereg instrukcji, które mają doprowadzić do tego, że egoistyczny i arogancki chłopak przemyśli swoje życie i pojmie, co w nim naprawdę najważniejsze. Pomagają mu w tym nowi przyjaciele, między innymi siedmioletnia Emily, z niezwykłą pogodą ducha zmagająca się z ciężką chorobą. Jeżeli Jasonowi uda się wykonać wszystkie zadania, na końcu drogi czeka na niego bezcenny dar.MOJE ODCZUCIA

Młody Jason jest aroganckim chłopakiem, który nie robiąc nic zawsze miał wszystko dzięki swojemu stryjecznemu dziadkowi. Dlatego kiedy on umiera, liczy na wielki spadek od niego, ale ma niemałe zaskoczenie, kiedy zostaje odczytany testament, bowiem, Red Stevens przygotował dla niego 12 zadań, aby mógł otrzymać bezcenny dar. Jason oczywiście się wścieka i nie zawsze jest skłonny do wykonywania danego zadania. Czy zatem wytrwa przez najbliższy rok i odkryje najcenniejszy dar?

To zaskakujące, a zarazem niewiarygodne jak ludzie, którzy są bogaci, często myślą, że za pieniądze są w stanie zdobyć i kupić niemalże wszystko. Ale to tak wcale nie działa. Bo to nie pieniądze są w nim najważniejsze, wiadomo, że są potrzebne, aby móc przeżyć, jednak tak naprawdę szczęścia nie dają. Bo co z tego, jeśli człowiek ma mnóstwo pieniędzy, skoro nie ma wokół siebie przyjaciół i rodziny? Czy pieniądze są tego warte?

Zdrowy rozsądek podpowiada, że im mniej dasz innym, tym więcej będziesz miał dla siebie. Jednak jest zupełnie odwrotnie: im więcej dajesz, tym więcej masz. Z  obfitości bierze się okazja do ofiarowania czegoś innym, a sam akt ofiarowania rodzi jeszcze większą obfitość.

Rodzinę Reda Stevensa poróżniły właśnie pieniądze. W tej rodzinie każdy z każdym był pokłócony, więc kiedy zmarł Red, wszyscy członkowie liczyli na ogromne sumy. Jednak choć nasz nieboszczyk sam był w przeszłości podobny do nich wszystkich, pod koniec swojego życie zrozumiał wiele błędów jakie popełniał w życiu. Chcąc uchronić przed nimi ukochanego wnuczka, postanowił przekazać mu wiele cennych życiowych rad.

Nasz bohater Jason odbywa roczną naukę, podczas której poznaje wiele cennych darów, których wcześniej nie dostrzegał. Uczy się czym jest praca i ile radości dają pieniądze zarobione ciężką pracą. Dostrzega wartość pieniądza, który może pomóc potrzebującym lepiej żyć. Poznaje prawdziwych przyjaciół i dostrzega ich wartość. Odkrywa jak ważna w życiu jest nauka, i że towarzyszy nam niemalże przez całe życie. Poznaje czym są problemy i jak powinien się zachowywać w ich obliczu. Uświadamia sobie jak ważna w życiu każdego człowieka jest rodzina. Dowiaduje się, że w życiu ważne jest również poczucie humoru. Zwraca uwagę na to, że nie ważne w jakim jest się wieku, każdy ma prawo do marzeń. Rozumie, że nie ważne jest tylko branie, ale przede wszystkim dawanie cząstki siebie samego innym. Spostrzega, że w życiu trzeba być wdzięcznym za to co się ma. A przede wszystkim odkrywa czym jest miłość.

Ta niepozornej objętości książka niesie w sobie wiele ważnych przekazów. Autorowi z całą pewnością udało się przekazać czytelnikom niezwykłe aspekty życia, które pozwolą lepiej zrozumieć wiele sytuacji. Pragnie nam uświadomić, iż ludzie mogą być bogaci, ale ważne jest, aby w tym swoim bogactwie nie zatracili siebie samych i swoich uczuć. Aby umieli cieszyć się każdym dniem, każdą chwilą, aby dostrzegali takie momenty w życiu, na które wcześniej nie zwracali uwagi. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, aby zrozumieli, że to nie pieniądze czynią ich wielkimi ludźmi, a ich zachowanie względem innych i siebie samego. Że najważniejszym darem jaki mogli otrzymać jest samo życie.

W końcu dostrzegłem, że prawdziwa radość nie płynie z unikania problemów czy przerzucania ich na kogoś innego, lecz z przezwyciężania trudności lub uczenia się, jak z nimi żyć, nie tracąc przy tym pogody ducha.

Z reguły najpierw czytam książkę, później oglądam film. W tym przypadku było odwrotnie, bo prawdę powiedziawszy nawet nie wiedziałam, że taka książka istnieje. I muszę powiedzieć, że w tym przypadku film przypadł mi bardziej do gustu. Dlaczego? Zazwyczaj jest tak, że to książka posiada więcej szczegółów, a w filmie jest pominiętych wiele ważnych fragmentów powieści. Ale w tym przypadku było właśnie odwrotnie. To książka wydaje mi się skróconą wersją filmu. Myślę, że jest to spowodowane tym, iż auto narratorem powieści uczynił prawnika, a zarazem przyjaciela Reda. Gdyby została wprowadzona narracja również z punktu widzenia Jasona, mielibyśmy lepszy obraz wykonywania jego zadań, A tak, dowiadywaliśmy się tylko jakie jest to zadanie, a później od razu poznawaliśmy jego wynik. Zabrakło mi wglądu w dokonywanie tych zadań poprzez samego bohatera. A przede wszystkim zabrakło mi tych wszystkich scen z Emily, które w filmie się wprost namacalne. Niemniej uważam, że książka jest wartościowa, gdyż niesie wiele cennych rad dla nas wszystkich.

Bezcenny dar to niesamowita książka, dzięki której może odmienić się życie wielu z nas. Ona nie tylko uprzyjemnia nam wolny czas podczas czytania, ale przede wszystkim uczy nas jak powinniśmy postępować w życiu w wielu ważnych przypadkach. Gwarantuję Wam, że po przeczytaniu tej książki, sami zastanowicie się nad własnym postępowaniem. Polecam.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger