sobota, stycznia 27, 2018

"Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce" Grażyna Kałowska [PATRONAT]
➲ TYTUŁ  "Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce"

➲ AUTOR  Grażyna Kałowska

➲ DATA PREMIERY  22.01.2018

➲ WYDAWNICTWO  Literackie Białe Pióro

➲ ILOŚĆ STRON  186


➲ OCENA  4/6

➲ OPIS


Trzy nowelki Grażyny Kałowskiej śmiało i odważnie odsłaniają współczesne bolączki Polaków. Sieci biznesowe, korupcja, czy powrót do systemu monarszego. Nic tu nie jest jednoznaczne, zaś każda opowiastka w zaskakujący sposób ukazuje ludzką naiwność, żądzę pieniądza, czy pełną kastę władzy, byleby tylko mieć nad wszystkim kontrolę i wgląd w każdą dziedzinę życia.

MOJE ODCZUCIA

Grażyna Kałowska napisała 3 ni to nowelki, ni opowiadania, w których zawarła nowe dzieje Polski. Połączyła przy tym realizm z fantazją, jednak to drugie zdecydowanie przeważa. Ziemiankowie to niezwykle zabawne istoty, jednak czasem ich rozumowanie bardzo mnie rozbawiało. Pomysł na biznes? Czemu nie, tylko, że może bardziej realny i uczciwy? Ten przedstawiony przez Ziemniaków skojarzył mi się z bardzo długim łańcuchem pokarmowym. Tylko jak można konsumować bez końca, gdy jednak wszystko się kiedyś kończy? Pomimo tego, postacie Ziemianków wywoływały u mnie dużo uśmiechu na twarzy. To istotki niezwykle zawzięte i dążące do wyznaczonego sobie celu.

Druga nowelka przedstawia nam jak to w Polsce wszyscy wszystkich podsłuchują. Dzisiaj każdy musi mieć się na baczności, bo nigdy nie wiadomo czego po kim może się spodziewać. Ufamy komuś bezgranicznie, a później okazuje się, że ten ktoś nas okłamuje. Detektywi, policjanci, pluskwy, podsłuchy to jest na porządku dziennym. Prawdę powiedziawszy ciężko w dzisiejszym świecie zaufać komukolwiek. Jedno niewłaściwe posunięcie, a może dojść do tragedii.

I w końcu trzecia nowelka o tym, jak w Polsce odbywały się poszukiwania nowego króla, czyli jak próbowano odrestaurować monarchię. Do wyborów mógł stanąć każdy, kto miał ku temu odpowiednie nazwisko, czyli związane z monarchią. Wyobrażacie to sobie w realnym świecie? Bo ja nie bardzo. Gdyby tak to miało wyglądać w dzisiejszym świecie, zapanowałby jeden wielki chaos. Polityka polityką, mnie jednak ten świat jest odległy. Prawdę powiedziawszy to temat rzeka, i nigdy nie będzie dobrze w polityce. Zawsze będą jakieś spory i niewyjaśnione sytuacje.

Grażyna Kałowska stworzyła nowelki, w których fantazja bierze górę nad realizmem. Jednak chyba o to w tym chodzi, przecież nie musimy czytać tylko i wyłącznie tego, co może mieć miejsce w realnym życiu. Czasem potrzeba chwili wytchnienia, uśmiechu na twarzy. Wierzcie mi, że z naszymi Ziemiankami i resztą bohaterów nie będziecie mieli czasu na nudę.
Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce
 opisują nowe dzieje Polski, w których realizm łączy się z fantazją, przy czym to drugie przeważa. Jeżeli lubicie teksty, w których spotykamy się z polityką, manipulacją, a nawet aferą, to koniecznie powinniście przeczytać tę pozycję. Zachęcam.
Na okładce znajdziecie moją rekomendację

Za możliwość przeczytania, zrecenzowania i patronowania serdecznie dziękuję autorce oraz
1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger