niedziela, lutego 13, 2022

"Ballada o dwóch miastach" Agata Kołakowska

 TYTUŁ  "Ballada o dwóch miastach”
 

AUTOR Agata Kołakowska

 

DATA PREMIERY 02.02.2022

 

WYDAWNICTWO  Oblicza

 

ILOŚĆ STRON 430

 

 

 

 

OCENA  5/6

 

OPIS
 

Miasto jest hermetyczne i nieco zacofane. Leży w dolinie otoczonej lasem, zawsze otulonej gęstymi chmurami. Mieszkańcy nigdy nie widzą słońca. Może dlatego są wyjątkowo przygnębieni?

Petronela Złudna, która niebawem ma przejąć rodzinną piekarnię, choć nie jest to spełnienie jej marzeń, a pokoleniowa powinność, ma wrażenie, że jest jedyną osobą w mieście zdolną odczuwać radość. I tylko ją zdaje się męczyć wszechobecny marazm.

Przeciwieństwem Miasta jest City, zamieszkane przez aktywnych, zadowolonych z siebie ludzi, którzy stawiają na rozwój osobisty. Franz Sielanka, znany ilustrator, stara się sprostać wymaganiom miejsca, w którym żyje, i ambitnej partnerki Amandy. Mimo to coraz częściej ucieka do swojej ostoi, położonego na obrzeżach City gołębnika. Miejsce to przypomina mu o życiu, w którym wszystko było prostsze, a dni płynęły wolniej.

Pewnego dnia z hodowli ucieka jeden z ptaków i ląduje na parapecie w rodzinnym domu Petroneli. Niespodziewany gość wkrótce zaczyna odgrywać rolę listonosza. Zafascynowany Franz czyta o miejscu, w którym można otwarcie okazywać swoje słabości, Petronela śni o tym, gdzie mogłaby sięgać po marzenia. Tym bardziej, że atmosfera w Mieście gęstnieje – po latach uaktywnia się tajemniczy morderca. Gdzie i kiedy uderzy ponownie? Jego poszukiwania stają się tłem nieczystej walki o wpływy. Tymczasem w szczęśliwym City…


Ballada o dwóch miastach to nietuzinkowa opowieść dla tych wszystkich, którzy pragną żyć w zgodzie ze sobą. Melancholia przeplata się w niej z żartem i ironią, polityka z wątkiem kryminalnym, marzenia z miłością i obawą. Czy bohaterom tej historii urosną skrzydła?

Agata Kołakowska powraca w najlepszym stylu – z refleksją na temat ludzkich charakterów i tendencji we współczesnym świecie.

MOJE ODCZUCIA

 

 

W najnowszej książce Agaty Kołakowskiej występują dwa światy. Miasto to miejsce pozbawione słońca, ludzie chodzą tutaj przygnębieni, brak w nich radości z życia. I jest jeszcze City, całkowite przeciwieństwo Miasta. Tutaj wciąż świeci słońce, a ludzie tryskają niezwykłą energią.
W Mieście mieszka Petronela Złudna, która w dniu swoich dwudziestych trzecich urodzin w imię tradycji przejmuje piekarnię rodziców o nazwie Spalony Precel. Nie jest z tego powodu szczęśliwa. Mieszka w mieście, w którym za głośny śmiech można stracić wolność. Ona jednak ma w sobie dość odwagi, aby cieszyć się z drobiazgów.
W City natomiast mieszka Franz Sielanka, który jest ilustratorem. Miasto wiecznej radości wydaje mu się być wyobcowane, on pragnie odrobiny spokoju i możliwości wyrażania również negatywnych uczuć.
Czy Petronela znajdzie w sobie dość siły, aby uciec z Miasta, w którym po latach  uaktywnia się tajemniczy morderca?

Agata Kołakowska stworzyła niesamowitą historię, która skłania do większych refleksji. Przedstawiła nam wyraziście dwa różne światy, które zostały dopracowane w każdym calu. Tutaj nawet imiona bohaterów i nazwy są na właściwym miejscu. Czytając  w oczach uaktywnia nam się realny obraz tych miejsc.

Wyobraźcie sobie, że mielibyście mieszkać w Mieście pozbawionym słońca, radosnych chwil, wokół ludzi, którzy zamiast zrobić coś ze swoim życiem, wiecznie na nie narzekają i wciąż chodzą przygnębieni. A z drugiej strony wyobraźcie sobie City, które jest jego całkowitym przeciwieństwem. Tutaj ludzie dążą do samorozwoju, są wiecznie radośni i pną się po szczeblach kariery. Czy w którymkolwiek z nich chcielibyście mieszkać na stałe?
Autorka w swojej powieści pokazuje nam czym jest życie ludzkie i z jakimi wyborami się wiąże. Że stereotypy są po to, aby je łamać i nie dać im się pochłonąć. Że w życiu każdy z nas powinien podążać własną ścieżką i żyć w zgodzie z samym sobą.

- Pragnę pokazać ludziom, że w życiu jednak można zjeść ciastko i mieć ciastko. Że te dwie rzeczy nie zawsze się wykluczają. Że warto trochę odpuścić, skupić się na przyjemnościach, a nie tylko na kolejnych zadaniach do wykonania.

W książce znajdziemy naprawdę dobrze wykreowane postacie, które w pełni odzwierciedlają swój stan ducha. Każda z przedstawionych historii w książce jest wyjątkowa. Agata Kołakowska przedstawia nam życie, jego wybory i życie z wszelkimi konsekwencjami, jednocześnie nie narzucając nam, jak sami mamy żyć. Ten wybór pozostawia nam samym, ona jedynie pokazuje nam różne możliwości i analizy tych wyborów. Wykreowane dwa światy przez autorkę naprawdę zasługują na uznanie. Dodatkowo lekki język okraszony ironią, sarkazmem i mądrymi myślami zapewni nam doskonałe spędzenie czasu na czytaniu tej pozycji.

Ballada o dwóch miastach
to historia z tych, która zmienia nasze postrzeganie pewnych spraw. Historia, po przeczytaniu której, każdy czytelnik zwalnia, łapie chwile refleksji i wyciąga własne wnioski. Zachęcam do przeczytania.Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Autorce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger