wtorek, stycznia 14, 2020

"Wyprawa Endoasa" Anna Gibasiewicz
TYTUŁ  "Wyprawa Endoasa"

AUTOR Anna Gibasiewicz

DATA PREMIERY 07.07.2019

WYDAWNICTWO  Anna Gibasiewicz

ILOŚĆ STRON 56
OCENA  6/6

OPIS

Wyprawa Endoasa jest kontynuacją Baśni o perle. Obok starych bohaterów pojawiają się
nowi. Dawny poławiacz pereł wyrusza w swoją podróż. Będzie ona trudna i niebezpieczna.
Podczas jej trwania Endoas przeżyje wiele przygód i spotka różnych ludzi. Czy zaprzyjaźni
się z nimi? Czy uda mu się spełnić misję, z jaką wyprawił go król Atin? Ta niewielka
książeczka pokazuje siłę przyjaźni, wierności, oddania i poświęcenia dla drugiego człowieka.
Jest z pewnością dobrą lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Autorskie wydanie!
MOJE ODCZUCIA

Wracamy do losów bohaterów z Baśni o perle. Tym razem skupiamy się na podróży Endoasa, który ma misję do wypełnienia nadaną mu przez samego króla Atina. Jego wyprawa wcale nie będzie łatwa, ale on nie będzie miał zamiaru się poddawać. Jego wierność względem swojego pana mu na to nie pozwoli. Czy zatem dobrnie do celu podróży i wypełni wolę Atina?

Anna Gibasiewicz po raz kolejny pozytywnie mnie zaskakuje w swojej niewielkich rozmiarów historii. Już od samego początku czytając przeniosłam się w głąb powieści i wspólnie towarzyszyłam Endoasowi w czasie jego wyprawy, mocno zaciskając kciuki, by mu się udało. Myślę, że każde dziecko słuchające tej baśni zrobiłoby to samo.

Endoas to wierny poddany swego króla. Jest dzielny, nie poddaje się w trudnych sytuacjach, zawsze szuka jakiegoś wyjścia. Przyjaźń ma dla niego ogromne znaczenie, dlatego nie przerywa swojej podróży pomimo trudności. Podczas jej trwania napotyka różnych ludzi, którzy okazują mu zrozumienie i oferują pomoc.

Autorka w swojej książeczce pokazuje czytelnikowi, jak ważna jest w życiu przyjaźń, wierność i oddanie. Myślę, że udało jej się to przedstawić w 100 %. W naszym życiu te wartości również powinny być niezwykle ważne. Czytając historię Endoasa, można by zadać sobie pytanie: jak ja postąpiłabym na jego miejscu? Czy nie odpuściłabym dalszej wyprawy przy pierwszej trudności? Czy byłabym w stanie się poświęcić w imię przyjaźni? Czy to wszystko jest tego warte?
Każdy z nas może zadać sobie takie pytanie. Moim zdaniem to wszystko jest warte świeczki, gdyż właśnie w takich momentach możemy się przekonać, kto jest naszym prawdziwym przyjacielem, a kto tylko go udaje.

Nasłuchujcie wtedy szeptu własnego wnętrza, rozważajcie i rozstrzygajcie, co dobre, a co złe. Zawsze idźcie za tym, co dobre, unikajcie wszelkich pozorów zła. Pokój, który będziecie mieć w sobie stanie się wskazówką do tego, co należy dalej czynić. Każdy z was musi sam rozstrzygnąć, czemu powinien się poświęcić i co dla niego jest najlepsze. Jeśli jednak czasem uznacie, że potrzebujecie porady, nie bójcie się o nią pytać tych, których los postawi wam na drodze, a którzy będą dla was życzliwi i dobrzy. Musicie też nauczyć się odróżniać tych, którzy chcą waszego dobra od tych, którzy chcieliby waszej zguby. – Po chwili dodał bardzo wyraźnie. – I pamiętajcie, nigdy nie szukajcie szczęścia kosztem innych.

Ta niepozorna książeczka zawiera w sobie ogrom dobrych wartości. Pokazuje, że zawsze warto pomagać, bo dobro które czynimy wróci kiedyś i do nas samych. Ten kto ma serce pełne miłości jest w stanie przygarnąć pod swoje skrzydła każdego potrzebującego. Gdyby prawdziwy świat byłby podobny do tego przedstawionego w tej historii, zdecydowanie miałby w sobie mniej zła, a więcej dobra. Pomaganie jest ważne, sami nie wiemy kiedy możemy takiej pomocy potrzebować.
Spotkamy się tutaj ponownie również z Elwiką, którą w poprzedniej części poznaliśmy najpierw jako samolubną, a dopiero później obserwowaliśmy zachodzące w niej zmiany. W tej części nikt nie jest jej obojętny, martwi się o swoich bliskich, i chce nieść wszystkim pomoc.

Wyprawa Endoasa to książka, która pokazuje nam siłę prawdziwej przyjaźni, wierność jakiej może oczekiwać każdy z nas, oddania, którego nie powinniśmy się obawiać oraz poświęcenia dla drugiej osoby, które otwiera nasze serce na krzywdy innych. To historia idealna dla każdego malca i dorosłego. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Autorce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger