piątek, października 13, 2017

"Zaina" Wanda Szymanowska [PATRONAT]PREMIERA: 10.10.2017*Tytuł: "Zaina"
*Autor: Wanda Szymanowska
*Wydawnictwo: Literackie Białe Pióro
*Rok wydania: 2017
*Ilość stron: 50


*Ocena: 6/6
*Opis:

Pełna ciepła i empatii opowieść o dziewczynce przybyłej do Polski z kraju ogarniętego wojną, Syrii. O jej lękach i troskach. Mama – Polka, tata – Syryjczyk, dwie babcie – tak odmienne, a tak kochane i nowa rzeczywistość w polskiej szkole. Jak dzieci przyjmą koleżankę, której kolor skóry nieco się różni? Czy zrozumieją jej lęki? Jak życie w czasie pokoju czy wojny stymuluje nasze zachowania. Lektura ważna i szalenie ciekawa pod względem wychowawczym i edukacyjnym.


*Moje odczucia:

Twórczość Wandy Szymanowskiej wprost uwielbiam za to, że jej książki są pełne mądrości i jasnych przekazów. Tym razem autorka stara wpoić się nam jak ważny jest wzajemny szacunek i tolerancja wobec drugiego człowieka.

Czy to, że urodziliśmy się biali, czy też czarni czyni nas gorszymi? Czy to skąd pochodzimy, z jakiego kraju jesteśmy, daje prawo innym nas wyśmiewać? Czy to, że ktoś jest grubszy, musi być kozłem ofiarnym szkolnych kpin? Czy to, że ktoś nie zna dobrze języka danego kraju, w którym przebywa stawia go na straconej pozycji? Z całą pewnością nie! Tacy ludzie nie są od nas gorsi. Nie mamy wpływu na to, kim się urodzimy, ale możemy mieć wpływ na to jakimi ludźmi będziemy.


Nasza bohaterka Zaina pochodzi z Syrii, ciężka sytuacja w jej kraju, zmusiła ją do przyjazdu do Polski. W szkole, jedna z uczennic wciąż się z niej wyśmiewa. Zaina to niezwykle wrażliwa dziewczynka, która mimo tego, iż Jadzia wciąż z niej szydziła, kiedy koleżanka ulega wypadkowi, nie patrzy na to, jak ona ją wcześniej traktowała i udziela jej pierwszej pomocy.Ludzie, czy to dorośli, czy też dzieci często oceniają kogoś, tylko i wyłącznie na podstawie tego skąd pochodzą, jaki mają wygląd, czy też jak się zachowują. Ale, aby naprawdę móc kogoś oceniać, trzeba tę osobę najpierw poznać. Jesteśmy ludźmi równymi, mającymi prawo do własnego zdania i wyboru. Nasza narodowość nie czyni nas gorszymi od innej narodowości. To my sami, często stwarzamy sobie taki obraz w naszej psychice, niejednokrotnie źle oceniając drugą stronę. W życiu jesteśmy osobami równymi, należy nam się wzajemny szacunek i tolerancja.

Wanda Szymanowska stworzyła cudowną książeczkę z którą powinni zapoznać się wszyscy, zarówno dzieci jak i Ci starsi. Choć to niewielkiej objętości książka, zawiera w sobie mnóstwo przekazu. Uczy dzieci wzajemnego szacunku i pokory względem siebie.

Zaina to ciekawa książeczka, dzięki której mam nadzieję, każdy czytelnik inaczej spojrzy na osoby innej narodowości. Zrozumie, że człowieka nie wolno oceniać po wyglądzie, skreślać na początku nawet go nie poznawszy. Nie liczy się kolor skóry, skąd pochodzimy, lecz jak wielkie posiadamy serce, i ile jesteśmy w stanie pomieścić w nim miłości do drugiego bliźniego. Polecam z całego serca.

Za możliwość przeczytania, zrecenzowania i patronowania serdecznie dziękuję autorce oraz

1 komentarz:

  1. Dobrze, że książeczka niesie ze sobą ważne przesłanie. To się ceni.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger