piątek, października 29, 2021

"Już nie ucieknę" Joanna Nowak [PATRONAT MEDIALNY] 


TYTUŁ  "Już nie ucieknę”

CYKL  Siostry z ulicy Wiśniowej (tom 1)

 

AUTOR Joanna Nowak

 

DATA PREMIERY 28.09.2021

 

WYDAWNICTWO  Replika

 

ILOŚĆ STRON 352

 

 

 

 

OCENA  6/6

 

OPIS
 

Pierwszy tom sagi Siostry z ulicy Wiśniowej. Po odejściu narzeczonego Ada przeżywa załamanie nerwowe, z którego próbują wyrwać ją siostry, Jagna i Sara. Kiedy ich metody nie działają, postanawiają zwrócić się z prośbą o pomoc do matki mieszkającej w niewielkim miasteczku na Kujawach. Ta wykorzystuje fatalną sytuację prowadzonego przez siebie schroniska dla zwierząt. Prosi Adę o wsparcie zapraszając jednocześnie do odwiedzin w rodzinnych stronach. Adam planuje ślub z Bianką. Zawarcie małżeństwa ma mu pomóc odzyskać rodzeństwo, które po śmierci rodziców zamieszkało u krewnej. Niestety, okazuje się, że Bianka, ze strachu przed odpowiedzialnością, bez słowa uciekła do rodzinnego domu. Adam pragnie się z nią rozmówić, ale dziewczyna nie chce go widzieć. 
Sytuacja zbiega się z pojawienie się Ady, pierwszej miłości Adama. Tuż po maturze Ada zerwała z Kamińskim tłumacząc rozstanie odmiennym spojrzeniem na przyszłość. 
Powrót Janowskiej do Graborówka staje się okazją do naprawienia dawnych błędów. Do dziś Ada wyrzuca sobie, że podle potraktowała chłopaka, przez co najprawdopodobniej nie wiodło się jej później w miłości. Postanawia odkupić swoje winy i proponuje Kamińskiemu, że zastąpi Biankę w roli panny młodej, dzięki czemu plany Adama będą miały szansę się zrealizować. 
MOJE ODCZUCIA

 

 

Ada jest zrozpaczona po odejściu narzeczonego. Najchętniej całe dnie spędzałaby w odosobnieniu. Jej siostry Jagna i Sara starają się jej pomóc, ale kiedy nie odnoszą pożądanego skutku decydują się poprosić o pomoc matkę. Ta zwraca się do córki, aby ją odwiedziła i pomogła stanąć na nogi podupadającemu schronisku dla zwierząt, które prowadzi. Trochę niechętnie, ale się zgadza.
Tam spotyka swoją pierwszą miłość, Adama. Wciąż czuje się podle, przez to jak kilka lat temu go potraktowała.
Adam jest w trudnej sytuacji. Po śmierci rodziców walczy o opiekę nad młodszym rodzeństwem. Pomóc mu w tym miał ślub z Bianką, ale ta nieoczekiwanie opuszcza go bez słowa jednocześnie wycofując się ze ślubu. On pragnie za wszelką cenę z nią porozmawiać, ale ona go unika.
Spotkanie z Adą, jego pierwszą miłością, ponownie uaktywnia dawno skrywane uczucia. Stara miłość podobno nie rdzewieje, czy zatem dwójka niegdyś kochających się osób ma szansę naprawić błędy przeszłości? Wszak Ada proponuje, że zastąpi miejsce Bianki, by Adam mógł odzyskać rodzeństwo, ale czy aby na pewno robi to bezinteresownie?

Nowy tydzień oznacza nowe możliwości, daje mnóstwo szans do wykorzystania i sił do realizacji zamierzonych celów. Grzechem byłoby usiąść z założonymi rękoma, patrzeć, jak przelatują obok nadarzające się okazje, i nie dać sobie sposobności do przekucia wiedzy i umiejętności w czyn.


Joanna Nowak napisała niezwykle życiową, przepełnioną emocjami powieść, która poruszy serce każdego czytelnika. Porusza w niej bowiem wiele ważnych aspektów. Miłość z wszystkimi jej obliczami. Wzloty i upadki zdarzają się w każdym związku. Kolejnym ważnym tematem poruszanym w powieści jest ogromna siła braterskiej więzi. Adam pomimo przeciwności losu nie poddaje się i za wszelką cenę pragnie odzyskać swojego brata i siostrę, aby ich rodzina pomimo trudnych przeżyć związanych ze stratą rodziców znów mogła być razem. I kolejny ważny problem poruszony to problem schronisk dla zwierząt, którym brakuje pieniędzy na utrzymanie działalności. Tak naprawdę nie chodzi tutaj jedynie o pieniądze, ale o to, aby ludzie nie byli obojętni na krzywdę zwierząt i by potrafili okazać pomoc, a także zaadoptować jakiegoś przyjaciela ze schroniska. Wszak każdy zasługuje na miłość i drugą szansę.

Wykreowane postacie są jak najbardziej realistyczne. To ludzie, jakich na tym świecie tysiące, jeśli nie miliony. Ludzie, którzy pomimo trudnych doświadczeń życiowych znajdują w sobie dość siły, aby nieść pomoc innym.
Ada to w głębi serca niezwykle wrażliwa dziewczyna, czasem jednak bywa zbyt łatwowierna. Popełnia błędy jak każdy z nas, jednak ma w sobie dość siły, aby się do nich przyznać. Ludzka i zwierzęca krzywda nie jest jej obca, dlatego gdyby tylko mogła, każdemu przychyliłaby nieba. To postać, którą bez problemu można polubić.
Adam to osoba, która swoją postawią powinna zaimponować każdemu. Adam nie wahał się ani minuty, nie zastanawiał się czy powinien zabrać rodzeństwo pod swoje skrzydła, tylko od razu zaczął działać. To niezwykle odważny mężczyzna, który nie poddaje się bez walki. Rodzina jest dla niego niezwykle ważna.

Przyciągał ją, choć tego nie chciała. Jakby był północnym biegunem magnesu, a ona południowym. Kiedyś w końcu znajdą się tak blisko siebie, że nie będą potrafili oprzeć się dawnym uczuciom. To po prostu kwestia czasu. Ale czy to możliwe, by miłość sprzed lat mogła odżyć z nową siłą? Mówią, że stara miłość nie rdzewieje, zaś pierwsza pozostaje w sercu do końca życia. Ada wolała się nie zastanawiać, czy los znów postanowi nadać tym wydarzeniom bieg.


Historia ta pokazuje nam, że czasem młode osoby muszą dość szybko dojrzeć, gdyż okoliczności piszą im różne scenariusze, zwłaszcza takie, jakich wcześniej nie byli w stanie przewidzieć. Autorka napisała niebanalną historię obok której tak naprawdę nie można przejść obojętnie. Wszystkie postacie zostały dobrze wykreowane, a my mamy możliwość poznania ich myśli i uczuć, dzięki czemu lepiej możemy wczuć się w ich role. Z niezwykłą przyjemnością śledziłam losy naszych postaci i mocno trzymałam kciuki, aby wszystko dobrze się ułożyło.

Mówią, że stara miłość nie rdzewieje i chyba coś w tym jest. W końcu nie da się tak po prostu zapomnieć o kimś z kim wiązało się niegdyś przyszłość. Czasem jednak niektóre rzeczy po prostu nas przerastają, my tchórzymy albo uciekamy. Dopiero czas pozwala nam przemyśleć wszystko jeszcze raz. Człowiek całe życie uczy się na własnych błędach. Niemniej historia ta pokazuje również, że nie należy skrywać w sobie uczuć, tylko trzeba mówić o nich otwarcie.

Już nie ucieknę to przejmującą, emocjonująca i niezwykła historia pokazująca nam, że w życiu po każdej burzy musi wyjść słońce. Dla chcącego nie ma nic trudnego, jeśli czegoś bardzo chcemy, jesteśmy w stanie to osiągnąć. Koniecznie przeczytajcie, polecam.Za możliwość przeczytania, zrecenzowania i patronowania serdecznie dziękuję
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger