sobota, maja 30, 2020

"Ciemność zła" Dawid Waszak
TYTUŁ  "Ciemność zła"

CYKL Jarocin (tom 3)

AUTOR Dawid Waszak

DATA PREMIERY 17.02.2020

WYDAWNICTWO  Novae Res

ILOŚĆ STRON 370
OCENA  3+/6

OPIS

Cykl Jarocin

Kacper Zborowski po powrocie do rodzinnego Jarocina zostaje uwikłany w morderstwo, którego nie popełnił. Wprawdzie sąd oczyścił go z zarzutów, ale to wcale nie oznacza, że w jego życiu w końcu zapanuje spokój. Wydarzenia z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, a Kacper zaczyna na własną rękę prowadzić śledztwo, próbując zdemaskować brudne sprawki burmistrza miasta i zrozumieć, jaką rolę w tym układzie odegrał przed laty jego ojciec. Rozdarty między spokojem i bezpieczeństwem bliskich a chęcią odkrycia prawdy i szukaniem sprawiedliwości, czuje, że pogrąża się w narastającym wokół niego mroku...
MOJE ODCZUCIA

Wracamy do cyklu Jarocin Dawida Waszaka, tym razem już 3 tomu. Główny bohater, Kacper został oczyszczony z zarzutów morderstwa, jednak on znowu zaczyna mieszać się w niebezpieczne wydarzenia z przeszłości, które mogą zagrażać jemu oraz jego bliskim. Jak wiadomo są sprawy, które nie chcą ujrzeć światła dziennego, a co za tym idzie, są też osoby, które do tego nie będą chciały dopuścić. Kacper jednak na własną rękę będzie chciał dojść do prawdy. Czy mu się to uda?

Obiektywizm jest rzeczą względną. Szukamy prawdy, ale takiej, jaką chcielibyśmy znać. Dlatego, kiedy dostajemy ją na tacy, weryfikujemy ją w taki sposób, aby wyglądała tak, jak oczekiwaliśmy.

Muszę przyznać, że po przeczytaniu książki mam lekko mieszane uczucia. Czasem odnosiłam wrażenie, że momentami dialogi były zbyt długie i nudzące. Główny bohater, czyli Kacper jest niezwykle irytujący, wkurzający i zmienny niczym pojawiający się i znikający wiatr. Raz zgrywa bohatera, by za chwilę omal nie zapaść się pod ziemię ze strachu, Uważa się za wszechwiedzącego, do tego jest łatwowierny, co niejednokrotnie wykorzystują inni. Zamiast chronić swoją ciężarną partnerkę, ten na własną rękę chce rozwikłać wiele zagadek.

Dawid Waszak w swojej powieści przedstawia nam świat polityki, w której ludzie rządzą się własnymi prawami, które tak naprawdę za wiele prawdy w sobie nie mają. Świat polityki to ciągłe kłamstwa, manipulacje i sprzeczki. Zresztą doskonale widać to w obecnie panującym czasie. Ludzie uważają, że skoro mają wysokie stanowisko, to wszystko im wolno. Że są w stanie wszystko kupić za pieniądze. A gdzie w tym wszystkim się podziała ich moralność? Niestety tak było, jest i będzie, a my nic na to nie poradzimy.

W polityce jest jak w szachach. Codziennie bądź lepszy od siebie. Jeżeli ktoś jest lepszy od ciebie, to podważ jego wiarygodność.

Kreacja bohaterów (pomimo irytującego Kacpra) została dobrze poprowadzona. Wyzwalają oni bowiem w czytelniku ogrom emocji, co uświadamia nas,  że są oni tylko zwykłymi ludźmi z wadami i zaletami. Akcja powieści rozwija się dość prężnie, ciągle coś się dzieje. Nic nie jest tutaj jednoznaczne. Autor umiejętnie wprowadza napięcie do swojej powieści. A zakończenie totalnie zaskakuje.

Ciemność zła to historia z ciekawymi zwrotami akcji, z bohaterami nie zawsze przez nas „uwielbianymi” oraz z ogromem intryg. Jeśli lubicie takie historie, to koniecznie przeczytajcie.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Autorowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger