niedziela, stycznia 17, 2021

"Family Guy. Za kulisami" Seth MacFarlane, Frazier Moore

 TYTUŁ  "Family Guy. Za kulisami”

AUTOR Seth MacFarlane, Frazier Moore

 

DATA PREMIERY 30.09.2020

 

WYDAWNICTWO  SQN

 

ILOŚĆ STRON 256

 

 

 

 

OCENA  4/6

 

OPIS
 

Nadzwyczajny przewodnik po jednym z najlepszych seriali wszech czasów.Storyboardy, projekty garderoby, fotografie źródłowe, oryginalne malunki i o wiele więcej. Świata Family Guya i jego kultowych postaci jeszcze nigdy nie zaprezentowano w taki sposób!Family Guy. Za kulisami to bogato ilustrowana i kolorowa przepustka za kulisy siedmiokrotnego zwycięzcy nagrody Emmy. Zapewnia ekskluzywny, jedyny w swoim rodzaju dostęp do miejsc, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla Setha McFarlane’a, Setha Greena, Mily Kunis, Alexa Borsteina i Mike’a Henry’ego. Pozwala zobaczyć grafiki koncepcyjne i przeczytać notatki scenarzystów, wywiady z ekipą i mnóstwo opowieści o słynnych ulubieńcach światowej publiczności. Oto Peter, Lois, Meg, Chris, Stewie i Brian Griffinowie oraz Joe Swanson, Glenn Quagmire i Cleveland Brown, znani, uwielbiani, kochani, jedyni i niepowtarzalni!Komentarze twórców serialu przeprowadzą krok po kroku przez proces produkcyjny, od wspólnych burz mózgów po przygotowanie ostatecznej wersji odcinka. Z niezwykłą pasją omawiają nie tylko historię jego powstania, ale i stronę artystyczną, co jest cennym źródłem wiedzy dla studentów animacji.Family Guy. Za kulisami to niezbędnik każdego fana serialu i wielbiciela popkultury.

MOJE ODCZUCIA

 


 


Prawdę powiedziawszy z serialem Family Guy zapoznałam się dopiero jakiś czas temu. Nie ukrywam jednak, że troszkę mnie zaciekawił, więc zdecydowałam się zapoznać z książką, która zawiera w sobie dosłownie wszystko. Istne kompendium wiedzy na temat serialu i jego kulis.

Wszystkim się wydaje, że wiedzą, jak powstaje kreskówka. Ktoś pisze zabawny scenariusz, a ktoś inny dopisuje do niego parę jeszcze śmieszniejszych rzeczy. Dialogi nagrywają aktorzy, których publika nigdy nie zobaczy. Potem rozmaici rysownicy wykonują wstępne szkice, a po nich do roboty siadają inni, może gdzieś za granicą, i rysują kolejne, które, jeśli wyświetlić je błyskawicznie jeden po drugim, imitują ruch. Powstaje animacja. Proces ten wydaje się boleśnie oczywisty.
Ale taki nie jest.
Ktoś, kto ogląda mógłby sobie pomyśleć, a co to za problem stworzyć kolejny odcinek serialu? Czy może być w tym coś trudnego? Ot, nakręcenie i narysowanie kilku scen nie może być trudne. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom składa się na to wiele czynników i ogrom pracy, m.in. projektowanie postaci, projektowanie scenografii, projektowanie tła, projektowanie koloru. Oczywiście oprócz tego jest cała masa innych detali bez których nie mógłby powstać kolejny odcinek.

„Animacja to piekło detali”, mówi producentka Shannon Smith. Dołączyła do ekipy w 2004 roku, a do jej obowiązków należy planowanie i nadzorowanie procesu przypominającego całoroczną pracę przy serialowej taśmie. Często robi się nawet przeszło 40 odcinków naraz, które dzielą kilkutygodniowe odstępy.
Serial Family Guy z całą pewnością ma swoich zwolenników i przeciwników. Jest kontrowersyjny, jednych bawi, drugich obrzydza. Posiada niesmaczne sceny, dziwne poglądy polityczne, potrafi szokować. Niemniej ma w sobie coś, co do niego przyciąga.

Dzięki tej książce mamy szansę choć na chwilę stać się częścią rodziny Griffinów, poznać ich od podszewki, zobaczyć na własne oczy ilu ludzi tak naprawdę pracowało na sukces tego serialu. Serialu, który na antenie telewizyjnej jest już ponad 21 lat (premiera odbyła się 31.01.1999), posiada 19 sezonów i nie nudzi się fanom. Oddani widzowie uwielbiają go przede wszystkim za ogrom humoru i całą masę gagów. Sięgając po tę pozycję zobaczymy na własne oczy całą masę rysunków, które chyba stanowią jedną z najważniejszych części książki. Przeczytamy wywiady z ekipą produkcyjną czy też z twórcami owego serialu. Najważniejszym jednak aspektem jest to, że od podstaw poznamy kulisy powstawania tej produkcji.

Głowa rodziny to zupełnie inna produkcja, a od apogeum popularności Pythonów dzielą ją całe dekady, lecz epatuje tym samym charakterystycznym i niereformowalnym szaleństwem. Pośród inspiracji stojącej za nim ekipy można doszukać się kreskówek z Królikiem Bugsem, Rocky i Łoś Superktoś, All in the Family i, a jakże, Simpsonowie.
I wszystko to wydaje się prowokować dwie skrajne, instynktowne reakcje: adorację albo pogardę, zwłaszcza ze strony krytykantów oskarżających Głowę rodziny o promowanie definiującego serial idiotyzmu.


Na uznanie zasługuje również wydanie tego albumu. Twarda oprawa, piękne kolorowe rysunki, zdjęcia, grafiki. A nie można również zapomnieć o dużym, wygodnym formacie. Książkę dobrze się czyta, a jeszcze lepiej ogląda. To prawdziwa gratka dla fanów.
Family Guy. Za kulisami to niezwykle cenna perełka dla wszystkich, którzy kochają ten serial. Książka, która zawiera w sobie dosłownie wszystko na temat serialu, który jest już ponadczasowy i nieprzemijalny. Wierzę, że ta ilustrowana historia zachwyci niejednego z Was.Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję 

  

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger