niedziela, marca 15, 2020

"Oto rzeka szeroka jest" Wanda Szymanowska [PATRONAT MEDIALNY]
TYTUŁ  "Oto rzeka szeroka jest"

AUTOR Wanda Szymanowska

DATA PREMIERY 20.03.2020

WYDAWNICTWO  Literackie Białe Pióro

ILOŚĆ STRON 47
OCENA  6/6

OPIS

Oto rzeka szeroka jest to książeczka proekologiczna. Dbania o nasze miejsce na Ziemi musimy się uczyć od najmłodszych lat. Ochrona środowiska, utylizacja śmieci i recykling to problemy, z którymi mierzy się dzisiejszy świat. Korzystanie z rozwoju cywilizacji to jedno, ale trzeba działać, byśmy nie utonęli w śmieciach.MOJE ODCZUCIA

Wanda Szymanowska w swojej najnowszej książeczce dla najmłodszych uczy ich, ale również i nas dorosłych, abyśmy dbali o swoje środowisko w którym żyjemy. Zawsze łatwo wyrzucić śmieci gdzie popadnie, ale czy zastanawialiśmy się jak bardzo zanieczyszcza to nasze rejony? Czy naprawdę chcemy żyć w brudzie? Wątpię.

W książeczce mamy dwie krainy Plastikolandię Pstrokatą oraz Naturolandię Wspaniałą. Te krainy odgradza rzeka. Różnią się wszystkim. Plastikolandia to jedno wielkie śmietnisko, natomiast w Naturolandi wszystko jest jak należy. Każda z tych krain ma swojego władcę, któremu musi się podporządkować reszta społeczności. Jednak pewnego dnia podwładny Radzimir Wszechwiedzący wymyka się na drugą stronę rzeki w celach badawczych i naukowych.

Wiedział, że taka żywność nie służy zdrowiu, a opakowania są ogromnym zagrożeniem dla środowiska. Zdawał sobie sprawę, że najważniejsza jest równowaga pomiędzy nowoczesnością, a tradycją, i że na nim oraz na jego światłym przyjacielu, Radzimirze Wszechwiedzącym, spoczywa ciężar opracowania zasad, którymi powinni kierować się mieszkańcy obu krain.

Autorka w swojej niewielkich rozmiarów książeczce chciała pokazać najmłodszym czytelnikom, że warto dbać o ekologię Ziemi, że zawsze warto segregować śmieci. Zanieczyszczanie środowiska w niczym nam nie pomoże, a tylko zaszkodzi nie tylko nam samym, ale i otaczającemu nas powietrzu. Przedstawia nam dwie różne krainy i skutki ich działania. Krainę w której królują śmieci oraz krainę, w której króluje ekologia. W tej pierwszej mieszkańcy odżywiają się niezdrowo, sięgając po „plastikowe” jedzenie obarczone ogromem chemii, natomiast w tej drugiej ludzie odżywiają się zdrowo stawiając na ekologię.

Nie ma co ukrywać, że w dzisiejszym świecie nie wszyscy ludzie dbają o segregację śmieci. Wychodzą z założenia, że po co segregować, skoro może zająć się tym ktoś inny. Ale pomyślcie sami, ile czasu i pracy zaoszczędziliby innym, gdyby sami to zrobili. Czy naprawdę tak trudno jest plastiki składować z plastikami, papier z papierem, szkło ze szkłem? Czy to wymaga wiele pracy? A najbardziej denerwuje mnie to, jak ludzie wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Ile razy jadąc do mnie na wieś i przejeżdżając przez las w oczy rzucają się różnego rodzaju śmieci. Naprawdę nie rozumiem jak można tak zanieczyszczać ziemię, bo robiąc to, tak naprawdę zatruwamy siebie samych.

Niniejsza pozycja Wandy Szymanowskiej jest potrzebna. Potrzebna, żeby od małego uświadamiać i uczuć dbałości o Ziemię i jej czystość. To powinna być obowiązkowa pozycja dla wszystkich małych czytelników.

Oto rzeka szeroka jest to niezwykle cenna pozycja, pokazująca nam wszystkim, że świat w którym żyjemy zanieczyszczamy my sami nie dbając o jego ekologię. Dlatego apeluję byśmy to robili każdego dnia, byśmy zwracali uwagę tym, którzy tego nie robią. Przecież chcemy żyć w czystym otoczeniu, prawda? Gorąco polecam tę pozycję.


Za możliwość przeczytania, zrecenzowania i patronowania serdecznie dziękuję Autorce orazBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger