niedziela, marca 29, 2020

"Dziwka" Łukasz Mularski [PATRONAT MEDIALNY]TYTUŁ  "Dziwka"

AUTOR Łukasz Mularski

DATA PREMIERY 05.03.2020

WYDAWNICTWO  NowoCzesne

ILOŚĆ STRON 120
OCENA  4/6

OPIS

Przyciemnione wnętrza, dźwięk lejącego się alkoholu i gęsty zapach intymności unoszący się w powietrzu, ogarniający nabuzowane zmysły.

W ten wir nagich ciał, delikatnych kobiecych serc i emocjonalnych uniesień przeznaczenie wrzuca młodego mężczyznę, który ze zdumieniem świetnie się odnajduje za barem przydrożnego lokalu ze striptizem.

Nowa praca diametralnie odmienia jego życie i stawia na jego drodze coraz to nowe wyzwania, pchając go ku pożądaniu i miłosnym zawirowaniom.

Czy w nowym, pełnym namiętności środowisku bohater pozostanie wierny swoim wartościom? I czy to możliwe, by jedna z klubowych dziwek skradła jego serce?MOJE ODCZUCIA

Nigdy tak naprawdę nie wiemy dokąd zaprowadzi nas życie i przed jakimi wyborami postawi. Czy zaistniała sytuacja nie odmieni naszego spojrzenia na pewne sprawy. Czy człowiek zawsze pozostanie wierny swoim wartościom? Czy otoczenie i ludzie z którymi przebywa mogą mieć wpływ na ich zmianę?

Głównym bohaterem jest młody mężczyzna, który podejmuje się nowej pracy jako barman w klubie ze striptizem. Szybko odnajduje się w nowej rzeczywistości, a praca w takim miejscu nie stanowi dla niego problemu. Łapie wspólny język ze znajomymi z pracy i dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie stroni od towarzystwa kobiet, jednak ma swoje zasady, którym stara się pozostać wierny. No właśnie, tylko czy wytrwa w swoich postanowieniach? Czy kobiety pojawiające się u jego boku będą wywierały na nim znaczący wpływ?

Byłem wytworem tamtych czasów, podobnie jak moi rówieśnicy. Starsze pokolenie nas nie rozumiało, oni byli z innego świata, a to do naszego pokolenia należała przyszłość narodu. Dla tych, którzy tęsknili za starym porządkiem, pozostały wspomnienia. Komunizm już nie wróci, demokratyczny świat wessał nasze niewielkie państwo jak oceaniczna ogromna meduza małą rybkę.

Jak powszechnie wiadomo, każdy jest kowalem własnego losu. Prostytucja to jeden z najstarszych i najbardziej opłacalnych zawodów na które decydują się kobiety. Czym się kierują, gdy podejmują się tej pracy? Szczerze powiedziawszy nie wiem, może to lubią, może los zmusił ich do tej, a nie innej pracy, a może ktoś wywiera na nie wpływ i je do tego zmusza? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile kobiet, tyle przypadków. Nie każda z nich jest w stanie normalnie funkcjonować w takim świecie i radzą sobie z tym na różne sposoby np. zatracając się w alkoholu, czy też narkotykach. 

Nasz bohater odnajduje się w swojej pracy, zaczyna ją nawet lubić. Na swojej drodze spotyka różne kobiety, które podejmowały się pracy w jego lokalu, z niektórymi z nich spędza chwile namiętności i uniesień. Czy jednak jest możliwe, żeby zakochać się w którejś z dziwek? Czy w miejscu, które emanuje z każdej strony seksem, można zatracić się w prawdziwych uczuciach?

Autor napisał powieść, która może budzić wśród czytelników kontrowersje. Znajdzie ona zarówno zwolenników jak i przeciwników, w końcu każdy ma prawo do własnego gustu. Nie dajcie się jednak zwieść tytułowi, który mógłby wskazywać, że to tylko powieść o dziwce. Nic bardziej mylne, są one oczywiście stałym elementem powieści, jednak to powieść, która tak naprawdę pokazuje nam, że każdy człowiek potrzebuje bratniej duszy i że samotność to coś, czego chciałby uniknąć każdy z nas. I nawet w świecie, w którym króluje prostytucja jest szansa na odnalezienie prawdziwej miłości. Każdy z nas popełnia błędy, dokonuje nie takich wyborów jakich powinien, bądź też chce. Grunt to umieć wyciągnąć z tego wnioski i nie popełniać ich na przyszłość. Nasz bohater również popełnia błędy, nie jest idealnym człowiekiem, któremu w życiu wszystko wychodzi tak jakby chciał. Nie skupia się na zarabianiu fortuny, nie jest dla niego ważne jakim będzie jeździł samochodem. Ma w życiu swoje wartości moralne, ale jak każdy człowiek ulega pokusom. W końcu trafia na dziewczynę pracującą jako prostytutka i pojawiają się uczucia. Tylko czy naprawdę jest w stanie pokochać kobietę, która oddaje swoje ciało za pieniądze? I czy ona jest w stanie się dla niego zmienić?

Dopadł mnie kac – nie alkoholowy, a moralny. […] Złamałem swoją żelazną zasadę życiową. Miałem kilka takich zasad i one wyznaczały mi kierunek jak kapitan swojemu okrętowi. Czym byłby świat bez zasad?

Powieść nie jest obszernych rozmiarów, napisana została prostym językiem, więc czyta się szybko. Przedstawieni bohaterowie są skrajnie różni, jedni budzą swoim zachowaniem odrazę, inni są intrygujący. Sceny miłosnych uniesień nie są jakieś przysadziste, autor zachował umiar opisując je.

Dziwka to powieść, która pokazuje nam, że uczucia w człowieku mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie i miejscu. I że każdy człowiek popełnia błędy, bo nie ma ludzi idealnych. To historia, która może wywołać u Was całkowicie odmienne poglądy. Jeśli macie ochotę, przeczytajcie.

Za możliwość przeczytania, zrecenzowania i patronowania serdecznie dziękuję


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger