wtorek, listopada 01, 2022

"Smocze przygody" Bożena Czarnota

 

TYTUŁ  "Smocze przygody”
 

AUTOR Bożena Czarnota

 

DATA PREMIERY 30.03.2022

 

WYDAWNICTWO  Bożena Czarnota

 

ILOŚĆ STRON 52

 

 

 

 

OCENA  5/6

 

OPIS
 

„Smocze przygody” to zabawna opowieść dla najmłodszych czytelników. Znajdą w niej historie, które pobudzą wyobraźnię i wywołają uśmiech.

Smok Józinek i smok Aureliusz oraz Smoczyca Zenka zapraszają do wspólnej przygody.
MOJE ODCZUCIA

 


Dzisiaj opowiem wam o pozycji dla najmłodszych czytelników, w której główną rolę odgrywać będą smoki. Smoki zapewne kojarzą się wam ze złymi postaciami, aniżeli tymi dobrymi. Ale nie bójcie się, bowiem Bożena Czarnota ma dla was te w pozytywnej postaci. Historie o naszych smokach pobudzą wyobraźnię dzieci, pozwalając im się dobrze bawić wraz z tymi sympatycznymi stworzonkami.

To smoczęta jeszcze małe. Może im huśtanie zrobię?
Ogon w ruch i macham dalej. Podskakują smoki sobie.

Nagle, ach, suszarka leci. – Jacku, ratuj, spada pranie.
Podnieś moje smocze dzieci, szybko, bo dostanę lanie.


Pierwsza część, która jest też najdłuższa opowiada o losach smoka Józinka, który przebywa pod skrzydłami młodego Jacusia i jest jego maskotką. Ma też swoje różne zachcianki, np. marzy o lokach, o własnym pojeździe, pragnie być artystą. Jesteśmy świadkami jego choroby czy też nocnych koszmarów, a nawet zabawnych harców.
Druga część opowiada o smoczycy Zence. To niezwykle urodziwa dama, która stała się symbolem Krakowa. Nie ma też wątpliwości, że dumnie reprezentowała swoje miasto, a wszyscy byli nią zachwyceni.
Trzecia część natomiast poświęcona jest smokowi Aureliuszowi, który był podróżnikiem. Bardzo chciał odwiedzić sławną Zenkę i zrobić na niej dobre wrażenie.

I jak co dzień trwała sesja, zdjęć robiono jej bez liku.
Zenka, niczym grecka Hestia, zalegała wśród sienników.

A łagodność w jej spojrzeniu! – tłum zakrzyknął aż z zachwytu.
Nic nie miała na sumieniu, rada była z dobrobytu.


Książka została napisana prozą rymowaną, więc wszystko się tutaj ładnie ze sobą komponuje. Jest napisane prosto, aby młody czytelnik mógł wszystko zrozumieć i nie mieć żadnych wątpliwości. Do tego ma gwarantowaną dobrą zabawę, gdyż z naszymi smokami nie sposób się nudzić. Bajka została napisana wyrazistą czcionką, a do tego jest opatrzona pięknymi ilustracjami wykonanymi przez Iwonę Verdal. Zatem nasz młody czytelnik czytając, bądź słuchając książki może mieć też wyobrażenie smoka o którym czyta bądź słucha. Moim zdaniem to właśnie ilustracje w pozycjach dla naszych maluchów przykuwają u nich największą uwagę i pozwalają rozwijać się ich wyobraźni.Bajka została ładnie wydana. Jest biała i przejrzysta, a niemalże na każdej stronie znajdziemy kolorową ilustrację dodającą jej uroku. Ponadto faktura papieru jest bardzo przyjemna w dotyku i w sumie chyba się jeszcze z taką nie spotkałam. Dodatkowo na ostatniej stronie znajdziemy stronę z smokiem Józinkiem, którą nasza pociecha może pokolorować, jeśli tylko ma na to ochotę.  


Smocze przygody to ciekawa, interesująca pozycja dla najmłodszych czytelników, którzy wraz z naszymi smokami będą mogli przeżyć niejedną przygodę doskonale się przy tym bawiąc. A zachcianki smoka Józinka niejednokrotnie przypomną im o ich własnych. Zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Autorce.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger