wtorek, kwietnia 03, 2018

"Weteran" Katy Regnery➲ TYTUŁ  "Weteran"

➲ AUTOR  Katy Regnery

➲ DATA PREMIERY  14.03.2018

➲ WYDAWNICTWO  NieZwykłe

➲ ILOŚĆ STRON  347


➲ OCENA  6/6

➲ OPIS


Savannah Carmichael, zdradzona i porzucona przez mężczyznę, któremu zaufała, traci wymarzoną karierę dziennikarki w Nowym Jorku i musi wrócić do Danvers, swojego rodzinnego miasteczka w Wirginii. Gdy otrzymuje propozycję powrotu do branży i napisania reportażu o interesującym człowieku, nie waha się ani chwili – w jej mieście mieszka idealny kandydat: Asher Lee, okaleczony weteran wojenny, który wrócił do Danvers osiem lat temu i od tego czasu nie opuścił swojego domu.

Mieszkańcy szanowali prywatność miejskiego samotnika, który stracił rękę i pół twarzy podczas wojny w Afganistanie. Jednak wszystko zmieni się w dniu, w którym do jego drzwi zapuka Savannah Carmichael – ubrana w kolorową sukienkę pożyczoną od siostry z talerzem słodkich, domowych pierniczków. Wbrew samemu sobie, Asher zgadza się udzielić wywiadu pięknej dziennikarce – i szybko odkrywa, że zaczyna czuć do niej coś więcej.

Dwójkę niezwykłych bohaterów tej współczesnej wersji klasycznej baśni o Pięknej i Bestii połączy niezwykłe uczucie, które zaskoczy ich oboje. Jednak gdy jedno z nich popełni straszliwy błąd, ich miłość zostanie wystawiona na najcięższą próbę; czy będą w stanie pokonać wszelkie przeszkody i wspólnie dotrzeć do szczęśliwego końca?


➲ MOJE ODCZUCIA

Chyba każdy z nas zna baśń Piękna i Bestia, prawda? A co byście powiedzieli, gdybym Wam zaproponowała współczesną historię podobną do owej baśni? Mielibyście na nią ochotę?

Ona - traci pracę przez mężczyznę, któremu zaufała, a on ją wykorzystał. Wraca do miasteczka rodzinnego. Otrzymuje propozycję napisania reportażu o zwykłym człowieku. Ta oferta jest kusząca i dająca nadzieję na powrót do branży, dlatego się jej podejmuje. Ale nie przewiduje jednej rzeczy - iż on stanie się dla niej kimś więcej.

On - weteran wojenny, który stracił jedną rękę, pół twarzy i uszkodził nogę. Od powrotu do rodzinnego miasteczka stał się pustelnikiem. Zamyka się na świat, twierdząc, iż jest potworem. Jednak pewnego dnia do drzwi jego domu puka ona... od tej pory nic już nie będzie takie jakie było.
Nie był wyłącznie weteranem wojennym i okaleczonym żołnierzem, ani pustelnikiem, który wybrał życie z dala od całego świata. Był żywym i ciepłym człowiekiem, który coraz bardziej ją pociągał.
Cóż, obok historii tej dwójki nie da się przejść obojętnie. Ta historia wciąga nas i pozbawia racjonalnego myślenia, aż do momentu kiedy dobrniemy do ostatniej strony. Ciężko opisać mi słowami to, ile emocji i uczuć we mnie wywołała. A muszę się wam przyznać, iż łzy niejednokrotnie pociekły mi po twarzy.

Książka ta otwiera nam oczy na to, czego często nie potrafimy dostrzec w porę i uświadamiamy sobie nasze błędy najczęściej wtedy, kiedy na ich naprawę jest już za późno. Była już książka w której czytałam o podobnym temacie. Kiedy praca łączy się z uczuciami, nic dobrego z tego nie wychodzi. Myślimy, że jesteśmy w stanie nad tym zapanować, ale wcale tak nie jest. Savannah miała napisać zwykły artykuł o weteranie wojennym, o jego życiu i ciężkim powrocie do domu. A tymczasem zaczęła pisać historię swoją i Ashera. Myślała, że pseudonimy uchronią ich intymność przed światem. Jednak jej naiwność okazała się zgubna. Tak naprawdę została wykorzystana i zrobiono z niej całkiem inną kobietę, niż tą, którą była naprawdę. Czy zatem miłość może stanąć na drodze kariery? Czy to może jednak kariera jest ważniejsza niż miłość?

Pracę możemy poszukać zawsze, ale prawdziwa miłość zdarza się raz na milion razy. Czasem wydaje nam się, że jesteśmy w stanie zapanować nad jej połączeniem z karierą. Ale to bardzo zgubna myśl. W życiu na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać uczucia. Jeśli mamy u swego boku osobę na której możemy polegać, to wiemy, że nawet jeśli nasza kariera nie wypali, mamy siebie nawzajem. Mamy to poczucie, że nawet jak jest beznadziejnie, to razem możemy wszystko.

Drugim ważnym tematem poruszanym w powieści jest to, iż weterani wojenni, nawet, jeśli doznają uszczerbku na swoim życiu, są w stanie w pełni cieszyć się życiem. Potrzebują tylko kogoś, kto im pomoże w to uwierzyć, kto zechce powiedzieć, którą drogą ma iść, by znów czerpać z życia pełnymi garściami. Na świecie zapewne jest mnóstwo takich osób jak Asher. A po przeczytaniu tej powieści, aż chce się wyciągnąć do nich swoją pomocną dłoń.

Autorka napisała przepiękną powieść o dwójce ludzi pokiereszowanych przez życie na różne sposoby. Ich spotkanie, pomogło im obojgu. On na nowo odnalazł sens swego życia, ona nauczyła się ponownie zaufać i pokochać. I wszystko byłoby pięknie i kolorowo, ale... wtedy ta historia nie miałaby tej mocy, jaką osiągnęła przez dalszy rozwój wypadków. Poprzez ludzki błąd jednej ze stron, ich miłość zostaje wystawiona na próbę. Czy zakochani zdołają sobie wybaczyć i żyć długo i szczęśliwie?
Każdego dnia budziła się ze spuchniętymi, piekącymi oczami pełnymi łez, próżnie wypatrując jedynej twarzy mogącej ukoić jej cierpienie. Bezskutecznie nasłuchiwała ukochanego głosu w każdym maleńkim dźwięku; w nocy budziła się sama, z rękoma wyciągniętymi w poszukiwaniu ciepła jego ciała. Oddychała głęboko, ale nie potrafiła rozerwać okowów smutku zaciśniętych wokół jej płuc. To potworne uczucie z każdą chwilą boleśnie przypominało jej o tym, co straciła.
Doskonała kreacja bohaterów, których poznajemy od podszewki. Katy Regnery pozwala nam zajrzeć w umysły naszych bohaterów i poznać ich myśli. To osoby nad wyraz ludzkie, z tym, że zmagające się ze swoimi własnymi słabościami. Pokochałam zarówno Sawannah jak i Ashera. Chociaż ona momentami mnie denerwowała i miałam ochotę nią potrząsnąć, to jednak byłam w stanie jej to wybaczyć. Za to Asher to osoba, która w moich oczach wiele zyskała. To niesamowite, ile ten człowiek musiał znieść.

A zakończenie... ach cóż, nie będę o nim wspominała. Sami musicie przeczytać.

Weteran to współczesna historia Pięknej i Bestii, która uświadamia nam co w życiu tak naprawdę jest najważniejsze. To historia obok której nie da się obojętnie przejść i która na długo utkwi w naszych sercach. Polecam z całego serca.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję

4 komentarze:

  1. Wszyscy tak bardzo chwalą tę książkę, nie mogłabym jej nie przeczytać. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie jest czytać historię o miłości, która bazuje również na wielu innych wartościach! Nie słyszałam o niej wcześniej, ale chętnie ją przeczytam! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fabuła wydaje się intrygująca, więc rozważę sięgnięcie po "Weterana".

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger