niedziela, stycznia 29, 2023

"Sekretny składnik" Izabella Frączyk, Jagna Rolska [PATRONAT MEDIALNY / PRZEDPREMIEROWO] 


TYTUŁ  "Sekretny składnik”
 

AUTOR Izabella Frączyk, Jagna Rolska

 

DATA PREMIERY 08.02.2023

 

WYDAWNICTWO  Bookend

 

ILOŚĆ STRON 384

 

 

 

 

OCENA  6/6

 

OPIS
 

Prawda ekranu nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Właśnie taką lekcję dostaje od życia zakopiański kucharz amator, który wskutek dramatycznych wydarzeń podejmuje w swoim pensjonacie grono gwiazd kulinarnego show.

Czy stroniący od ludzi Klemens odnajdzie się przed telewizyjnymi kamerami? Co zrobi z niechcianym uczuciem do Liliany, bezwzględnej, prącej jak taran celebrytki? Czy mądrość ludowa babci Marii zdoła ostudzić skrajne nastroje panujące w telewizyjnej ekipie?

Witajcie w piekiełku stołecznego show-biznesu przeniesionym wprost na spływające błotem przedwiosenne Podhale, gdzie zaroiło się od kulinarnych osobowości. Wielu telewidzów zabiłoby za możliwość zrobienia sobie z nimi zdjęcia.

A tymczasem celebry ci zabijają się sami…MOJE ODCZUCIA

 

 

Kelemens prowadzi pensjonat, dobrze gotuje jednak w ostatnim czasie nie pojawiają się u niego turyści. Kiedy więc tylko nadarza się okazja, jego przyjaciółka Hanka, poniekąd go ratuje, gdyż sprowadza do niego całą ekipę telewizyjną z gwiazdami kulinarnego show biznesu na czele. Czy nasz bohater odnajdzie się w telewizyjnej rzeczywistości? I jakie wrażenie zrobi na nim celebrytka Liliana Krasnodębska znana z tego, że pnie do przodu nie licząc się z nikim?

Przed wami historia w której dwie autorki Izabella Frączyk oraz Jagna Rolska ukazują nam świat celebrytów od podszewki. Otóż bycie znanym i cenionym celebrytą wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, między innymi z tym, że taka osoba nie ma życia prywatnego, gdyż na każdym kroku ktoś ją obserwuje, rozpoznaje czy też zagaduje. Może to być niezwykle uciążliwe, zwłaszcza dla kogoś, kto wcześniej nie miał z tym styczności. Nie ma również wątpliwości, że w każdym show biznesie ważne osobistości rywalizują między sobą, gdyż każda z tych osób chce być najlepsza.
Nigdy też nie wiadomo, czy w gronie rzekomo najbliższych osób nie znajdzie się ktoś, kto będzie pragnął kopać dołków pod celebrytą. Należy spodziewać się wszystkiego.

Liliana Krasnodębska to kobieta tyran, która pnie się do przodu nawet po przysłowiowych trupach. Lepiej z nią nie zadzierać, bo jest znana z tego, że potrafi uprzykrzyć człowiekowi życie. I choć na ogół wszyscy mają ją za wredną jędzę to w głębi serca potrafi być miłą i czułą kobietą.

Sebastiano Costa to znany portugalski kucharz, który potrafi zawrócić kobietom w głowie. Przekonała się o tym boleśnie Liliana. Jest to człowiek, który sprytem chciałby zdobyć wiele istotnych składników na dany przepis, aby później samemu się na tym wybić. Docinki z jego strony nie znają granic.

W głębi serca Sebastiano nie lubił Kornela właściwie tylko za to, że nie potrafił być taki jak on. Szczery, bezkonfliktowy, niezwykle pracowity i błyskotliwy w kuchni. Miał cały pakiet zalet, a do tego niezwykłą skromność. Żadnych wad, ciemnych stron ani trupów ukrytych w szafie.

Kornel Omasta kolejny wybitny kucharz, który rywalizuje z pozostałą dwójką, przy czym chyba jako jedyny zachowuje się przy tym naturalnie. Jest sympatyczny, zabawny a do tego lubiany.

- Kiedyś angażowałem się całym sobą w układy towarzyskie i we wszystko, co dzieje się wokół planu zdjęciowego. Ale później zrozumiałem, że to zwyczajnie nie ma sensu. To jest praca. A pracy nie zabiera się do domu. Skupiam się na gotowaniu, przecież właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Może powinienem wiedzieć więcej o współpracownikach, knuć intrygi, lecz to zupełnie nie w moim stylu.


Klemens Smrek Kotelnicki nasz główny bohater. Niezwykle nieśmiały, ale jakże utalentowany kulinarnie mężczyzna. Jego potrawom nie sposób się oprzeć, a sekretne składniki niektórych dań są skrycie pilnowane, aby nie wyszły na światło dzienne. To człowiek, który gotuje z pasją i najważniejsze, kocha to co robi i ma do tego wielkie serce.

Mamy jeszcze wielu drugoplanowych bohaterów, ale nadmienię jeszcze nieocenioną babcię Klemensa, czyli Marię. Oj to babcia, która potrafi rządzić i ma niezwykłego nosa do ludzi. Jeśli ktoś zajdzie jej za skórę, nie pozostaje mu dłużna. Nie sposób jej jednak nie pokochać.

Wyobraźcie sobie teraz, że nagle macie wziąć udział w telewizyjnym show, w którym z góry jest przewidziany scenariusz i to jaką macie w nim odegrać rolę. Ale jak wiadomo „prawda ekranu nie ma nic wspólnego z rzeczywistością”, i nie zawsze wszystko układa się tak jakbyśmy chcieli. Scenariusz naszych bohaterów ulega komplikacji, czy uda im się z tego wybrnąć?

Muszę przyznać, że autorki napisały niezwykle wciągającą historię od której wprost nie mogłam się oderwać. Zaczęłam czytać i po prostu przepadłam, gdyż losy naszych różnorodnych bohaterów bardzo mnie wciągnęły i byłam ciekawa jak to wszystko się zakończy. Do tego większość akcji dzieje się w Zakopanem, miejscu, które większości z nas jest znane. Można sobie więc bez trudu wyobrazić panującą tam scenerię i opisywane miejsca. Całość powieści łączy się w jedną spójną historię, i nawet pomimo tego, że pisały ją dwie autorki nie rzuca się to w oczy. Otrzymujemy bowiem ciekawą historię z charakternymi bohaterami przy których nie sposób się nudzić. Czasem niedowierzałam, a czasem śmiałam się niemal do łez czytając daną część książki. Powieść toczy się dynamicznie, jedna akcja goni kolejną akcję. Pojawia się nawet śmierć pewnej gwiazdy, ale o tym musicie przeczytać już sami.

Najbardziej z naszych bohaterów polubiłam Klemensa, Hankę, Marię oraz Kornela. Najmniej przydał mi do gustu Sebastiano. Co do Liliany mam mieszane uczucia, gdyż z początku nie podobała mi się jej wyższość nad innymi, aczkolwiek pod koniec powieści zaszła w niej miła przemiana.

Sekretny składnik to powieść, która zabierze was w świat kulinarnego show biznesu ukazując wiele intryg, które ujawniają się w drodze po odniesienie sukcesu. Co najważniejsze nie zabraknie tutaj również niespodziewanych miłości, bo tę tak naprawdę nigdy nie wiemy gdzie i kiedy spotkamy. Zachęcam do przeczytania.Za możliwość przeczytania, zrecenzowania i patronowania serdecznie dziękuję


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger