sobota, sierpnia 03, 2019

"Oświecony" Łukasz Mularski [PATRONAT]
TYTUŁ  "Oświecony"

AUTOR Łukasz Mularski

DATA PREMIERY 10.07.2019

WYDAWNICTWO  Nowoczesne

ILOŚĆ STRON 184
OCENA  4/6

OPIS

Książka napisana z przymrużeniem trzeciego oka

Pierwsze miłosne zauroczenia bohatera przeplatają się z wyuzdaną namiętnością, dbałość o tężyznę fizyczną z rozwojem duchowym, a świeżo rozbudzona fascynacja literaturą z odkrywaniem tajników jogi. W tym chaosie jest jednak porządek, w pozornych sprzecznościach kryje się harmonia.
Towarzyszymy Mikołajowi, kiedy z młodego chłopaka przeistacza się w dojrzałego mężczyznę. Ile błędów musi popełnić i jak daleką drogę przejść, aby odnaleźć siebie?
Z pewnością nie będzie to łatwa podróż, tym bardziej że jego ukochana skrywa przed nim tajemnicę, a on będzie musiał dokonać trudnych wyborów, starając się pogodzić budowanie własnego biznesu ze stawianiem pierwszych kroków w roli pisarza, zaś w całą historię wmieszają się iluminaci…
Razem z tytułowym oświeconym przespacerujemy się po urokliwych uliczkach Krakowa, odwiedzimy egzotyczne Indie i spróbujemy uciec od kłopotów do Niemiec. Czy chłopak będzie potrafił zdecydować, co jest dla niego najważniejsze – miłość, kariera, a może przygoda?MOJE ODCZUCIA

W życiu podejmujemy wiele dobrych jak i złych decyzji. Uczymy się na własnych błędach, staramy się wyciągać z nich jakieś wnioski, by w przyszłości unikać podobnych sytuacji. Wszak, człowiek nie jest istotą doskonałą.

Głównym bohaterem jest Mikołaj, którego życie śledzimy, kiedy to z chłopaka przeistacza się w dorosłego mężczyznę. Na swojej wyboistej drodze niejednokrotnie podejmuje trefne decyzje, które odbiją się na jego życiu. Interesuje się sportem, jest samotny, dlatego wciąż szuka osób do towarzystwa. W jego życiu przewijają się kobiety, ale to właśnie Justyna zaskarbiła sobie jego serce. Układa im się dobrze, ale jak potocznie wiadomo, wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. Skrywana tajemnica przez dziewczynę w końcu wychodzi na jaw, a Mikołaj nie wie jak ma postąpić. Jaką drogę obierze? Czy zdoła się pogodzić z tym, czego się dowie? A może odpuści i obierze inny kierunek?

Większość akcji dzieje się w pięknym Krakowie, który sama uwielbiam. Ale autor zabiera nas również do Indii oraz do Niemiec. I muszę przyznać, że Kraków został tutaj ładnie opisany, czuć jego urok. Książka nie jest obszerna, niemniej mnóstwo w niej akcji, tutaj ciągle coś się dzieje. W życiu Mikołaja co raz pojawiają się nowe osoby, a każda z nich wnosi coś do jego życia. Karol staje się jego najlepszym przyjacielem i powolutku zaraża go miłością do czytania. Na drodze naszego bohatera staje mnóstwo kobiet, a każda z nich jest inna. Jak każdy mężczyzna, Mikołaj lubi uprawiać seks, więc spodziewajcie się scen erotycznych, które jednak nie są przesadne.

Oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie próbował mnie zachęcić do czytania. Tym razem stwierdził, że dzięki przeczytanym tonom literatury zrozumiał tak prostą prawdę, że każdy jest inny, każdy miał swoje przeżycia, które go ukształtowały, dzieciństwo, a mimo to wszyscy mamy te same pragnienia i marzenia, chcemy miłości, chcemy czuć się kochani i kochać. Potrzebujemy akceptacji ludzi, i to nas takich, jakimi jesteśmy naprawdę. Wszyscy całe życie szukamy drogi do szczęścia. Mimo tych samych celów dla każdego spełnienie tych rzeczy znaczy całkiem co innego.

Powieść czyta się szybko, gdyż Łukasz Mularski posługuje się prostym, nieskomplikowanym językiem. Bohaterami nie są osoby doskonałe, wręcz przeciwnie, to ludzie jak my, którzy każdego dnia popełniają mniejsze bądź większe błędy, co czyni je realnymi postaciami. Wydaje mi się, że główny bohater to osoba samotna, która nie bardzo sama potrafi kierować swoim życiem. Kiedy wydaje nam się, że wszystko zaczyna się układać w dobrym kierunku, autor zaskakuje nas jak i go samego, sprawiając, że wszystko się zmienia. Odtąd wybiera drogę, która wydaje mu się najrozsądniejszą, ale czy tak właśnie będzie?

Autor w swojej powieści przedstawia nam obraz wielu ważnych aspektów życia. Między innymi pokazuje nam, że nasze wybory nie zawsze są słuszne, a ich skutki możemy odczuwać przez wiele długich lat. Pokazuje nam, że ludzie nie potrafią się należycie zachowywać w niektórych sytuacjach, np. kiedy na swojej drodze spotykają chore osoby. To, że ktoś się dziwnie zachowuje, wcale nie oznacza, że mu odbiło bądź spotkało go coś przykrego. Czasem za tym wszystkim kryje się po prostu choroba. Większość polaków niestety nie potrafi stosownie się zachowywać, szydzą, wyśmiewają i poniżają takie osoby, które bardzo źle to odbierają, a często nie potrafią sobie z tym poradzić. Czy tak właśnie powinniśmy się zachowywać? Brak nam tolerancji i szacunku dla drugiej osoby.

Nasz bohater ma wyboiste życie, spotyka go wiele przygód, ale każda z nich nie dzieje się bez przyczyny. Czasem by zrozumieć nasz błąd potrzeba wielu lat, czasem trzeba spaść z samego szczytu na sam dół, a czasem musi nami ktoś porządnie wstrząsnąć, byśmy się w końcu obudzili z tego „snu”. Pamiętajcie, że w życiu wszystko ma swój początek i koniec.

Przymknąłem oczy, widziałem wyraźnie jej twarz, jak się uśmiecha. Tak, wewnętrznie tęskniłem za czymś ulotnym, za tamtymi czasami. Było biednie, ale nam do szczęścia wystarczały marzenia i plany. Jednak przekonałem się i ja, że lepsze jest zjedzenie suchej bułki z miłością i bliskością kochanej i kochającej osoby niż syty obiad z kimś, kogo nie jesteś w stanie nawet w najmniejszym stopniu pokochać.

Miłość, kariera, a może przygoda? Zastanówmy się przez chwilę co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze w życiu. Miłość, która może dać nam wiele szczęścia i radości? Kariera i ciągła pogoń za pieniędzmi? A może przygoda i wieczna zabawa? Wszystko ma swoje granice, nie wszystko można kupić za pieniądze, nie każda zabawa może skończyć się pomyślnie.

Oświecony to niewielkiej objętości książka, która niesie w sobie ogrom ważnych myśli. Zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się nad własnym życiem, nad podejmowanymi decyzjami. Pamiętajmy, że każdy nasz czyn, niesie też i konsekwencje. Zachęcam do przeczytania.


Za możliwość przeczytania, zrecenzowania i patronowania serdecznie dziękuję Wydawnictwu
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger