niedziela, listopada 06, 2016

"Współczesna bogini. Jak wiara w siebie może zmienić wszystko" Roxana Bowgen*Tytuł: "Współczesna bogini. Jak wiara w siebie może zmienić wszystko"
*Autor: Roxana Bowgen
*Wydawnictwo: Kobiece
*Rok wydania: 2016
*Ilość stron: 307


*Ocena: 7/10
*Opis:


Czy masz poczucie, że życie wymyka Ci się spod kontroli?

Czy nieraz nachodzą Cię myśli, że mogłaś inaczej nim pokierować?

Czy masz wrażenie, że problemów przybywa, a Ty nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić?

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na choćby jedno z tych pytań, to znaczy, że najwyższa pora, by wziąć się w garść i wyzwolić głęboko skrywane pokłady energii, dzięki którym nabierzesz chęci do życia pełną piersią. Jeszcze nie wszystko stracone!

Życie Roxany Bowgen było pełne paradoksów. Wychowała się w Peru, dorastała w Beverly Hills, a obecnie mieszka w Connecticut. To zapalona podróżniczka, która zwiedziła pół świata. Kiedy przyjechała do Stanów Zjednoczonych, nie znała języka angielskiego, a mimo to poradziła sobie jak mało kto. Zajmowała się handlem, pośredniczyła w obrocie nieruchomościami, organizowała programy pomocy dla krajów Trzeciego Świata. Za każdym razem, gdy życie stawiało ją w trudnej sytuacji, nigdy nie bała się zacząć od nowa, dlatego sama często porównuje się do kwiatu agapantu, zwanego też lilią afrykańską, rośliny, która przy odrobinie pielęgnacji jest w stanie zakwitnąć dosłownie wszędzie.

We Współczesnej bogini Roxana Bowgen wykorzystuje własne doświadczenia, by zachęcić kobiety takie jak Ty do poszerzania horyzontów, zdobycia się na odwagę i cieszenia się pełnią życia. Książkę miejscami czyta się jak ekscytujący memoir, a jej przesłanie inspiruje nas do tego, by nie dać się pokonać problemom i w pełni wykorzystać drzemiący w nas potencjał.

*Moje odczucia:


Muszę przyznać, że początek książki ogromnie mnie nudził i już miałam ochotę odłożyć książkę na półkę, ale coś mnie przed tym jednak powstrzymało. I dobrze, bo z każdą kolejną stroną, książka zyskała w moich oczach.

Od razu zaznaczę, że książka nie należy do lekkich i łatwych lektur, jednak potrafi wyzwolić u czytelnika mnóstwo optymizmu oraz ogromne pokłady energii.

Książka ta po części jest biografią autorki, a po części poradnikiem, który uczy nas jak zmienić nasze spojrzenie na świat.
"Jednego jestem pewna: tworzymy nasze życie, dokonując określonych wyborów, które albo pozwalają nam wzrastać, albo doprowadzają do stagnacji. Ponieważ wielokrotnie doświadczałam tej prawdy, postanowiłam, że będę pomagać innym w jej poznaniu i zrozumieniu. Dlatego właśnie napisałam tę książkę."
Roxanie w życiu brakowało poczucia stabilizacji, ze względu na ciągłe przeprowadzki, nie miała łatwego życia. Bywały dni lepsze i gorsze. Mimo wszystko, zawsze znajdywała w sobie siłę, by wyjść z każdej sytuacji z podniesioną głową. Czasem znosiła to co niosło jej życie, tylko dzięki obcym i życzliwym ludziom. Pracowała charytatywnie, co sprawiało jej ogromną radość. Ze wszystkiego co ją spotykało, potrafiła wyciągnąć wnioski. Bywało, że uczyła się na własnych błędach.
"To, co ujrzałam, przechodzi ludzkie pojęcie. Przede wszystkim uciekinierów nie odgradzało od wrogów nic z wyjątkiem kilku marnych żywopłotów. Żadnych bram, murów ani płotów chroniących ich przed nadchodzącą śmiercią. Ich jedyną obroną była odwaga tego wielkiego bohatera, mężczyzny, którego, mam nadzieję, kiedyś poznam."
Autorka w swojej książce wypowiada się bezpośrednio do nas. Nie narzuca nam swojego zdania, jednak pozwala wszystko przemyśleć. Każdy rozdział kończy się pytaniami skierowanymi do nas, które mają na celu pozwolić lepiej zrozumieć nam przytoczony tekst i zastanowić się nad samym sobą.
Jak reagowałeś w sytuacjach, gdy ktoś się z ciebie śmiał w dzieciństwie?
Co robisz, żeby nadać swojemu życiu znaczenie i cel?
Jak sądzisz, co jest najcenniejszym darem, który mógłbyś wręczyć bezdomnemu?
 Życie nie zawsze jest dla nas łaskawe. Zdarza się, że nie wszystko idzie po naszej myśli. Najważniejsze jednak jest to, aby zawsze umieć znaleźć pozytywną stronę tego, co nas spotyka. Droga do szczęścia nie zawsze jest prosta, zazwyczaj wiedzie wyboistymi ścieżkami. Roxana przedstawiła nam swoją drogę ku szczęściu. Teraz czas zastanowić się nad swoją własną.

Współczesna bogini to powieść, dzięki, której inaczej spojrzymy na świat, otaczających nas ludzi i otoczenie. Zobaczymy, że zawsze można żyć inaczej. Nauczymy się dostrzegać i doceniać to, na co wcześniej byśmy nie zwrócili uwagi. To książka, która pozwala przystanąć, przemyśleć swoje życie i spojrzeć w głąb siebie.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję
 
 

 

7 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem jak bardzo zmieniasz się czytelniczo ;) Piszesz coraz lepsze i coraz bardziej krytyczne teksty. Mimo, że na książkę nie mam ochoty (gardzę poradnikami :P :D ) to z przyjemnością czytałam Twoją opinię.
  PS. Co jak co, ale okładki Kobiece robi fenomenalne ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że pozycja pozwala znaleźć chwilę na refleksję, choć przyznaję, że sama raczej do tej publikacji nie zajrzę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że ten poradnik nie pojawił się w moim życiu kilkanaście lat temu, wówczas mógłby mi wiele pomóc, podsunąć parę spraw do przemyśleń. Teraz już go nie potrzebuję, ale z pewnością dla innych może okazać się bardzo cennym źródłem wiedzy i inspiracji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bywa w życiu i tak ;) Nic na to nie poradzimy ;) Uczymy się na własnych błędach :)

   Usuń
 4. Tym razem muszę stwierdzić, że publikacja nie leży w moich gustach czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger