piątek, września 08, 2017

"Chałturnik" Magda Skubisz [AUDIOBOOK + PATRONAT]

*Tytuł: "Chałturnik"
*Autor: Magda Skubisz
*Czyta: Maciej Więckowski
*Wydawnictwo: StoryBox.pl
*Rok wydania: 2017*Ocena: 5/6
*Opis:

Przemyśl - uroczy i bogobojny zakątek Polski C. Siedemnastoletni Zenon Kobiałka wraz z kolegami z klasy dorabia jako muzyk w weselnym zespole. Nocami grają w lokalu, który uchodzi za agencję towarzyską. Nowa profesja uczniów II B i przysypianie na lekcjach budzą niezadowolenie nauczycieli. Licealiści muszą stawić czoło nie tylko zgorszonym pedagogom, ale i poznanym w miejscu pracy rozmaitym typom spod ciemnej gwiazdy. Audiobook śmieszny, straszny i ze wszech miar autentyczny – autorka przez wiele lat zarobkowała jako chałturnica weselna, specjalizując się w zabawianiu pijanych ludzi.


*Moje odczucia:


Słuchanie tego audiobooka było czystą przyjemnością. Nie dość, że autorka napisała świetną powieść, to lektor, w tym przypadku Maciej Więckowski doskonale wczuł się w swoją rolę, umiejętnie akcentując każdą sytuację. Kiedy trzeba było podnosił głos, kiedy trzeba było również i zniżał. W audiobookach lektor odgrywa najistotniejszą rolę, bo od niego zależy, czy dany audiobook okaże się dobrą pozycją, czy też raczej nie. Tutaj nie mam wątpliwości co do tego pierwszego.

Akcja toczy się w Przemyślu. Opowiada o nastolatkach i ich losach - uczą się, a po lekcjach dorabiają jako muzycy w weselnym zespole. Zenon mieszka z matką, która jest schorowana i utrzymuje się z nędznej renty. Dlatego on, jako jej syn pragnie jej pomóc. W szkole nazywany Burakiem, nauka nie idzie mu najlepiej, pada ze zmęczenia przysypiając na lekcjach. Oczywiście nie on jeden. Są również inni bohaterowie. Zenon w głębi duszy to dobry chłopak, który pragnie podnieść budżet rodzinny. Jest zakochany w Alicji. Tylko czy ona również odwzajemnia jego uczucia?

Widać, iż autorka włożyła ogrom pracy i doprecyzowała każdy szczegół. Ukazuje nam życie nastolatków, przypominając jednocześnie nam nasze dawne szkolne czasy. Wielu z nas, w pewien sposób mogłoby się utożsamić z naszymi bohaterami poniekąd. Audiobook wydaje się nad wyraz realny, tym bardziej, iż sama autorka przez wiele lat pracowała jako chałturnica, więc doskonale oddała realia tego świata.

Nie brak tutaj poczucia humoru, bywały momenty, iż po prostu zrywałam boki ze śmiechu. Autorka ukazuje nam świat nastolatków, nie ubarwiając, nie koloryzując, lecz pokazując samą prawdę. I choć każdy z naszych bohaterów ma coś pod pazuchą, są tak sympatycznymi osobami, iż nie sposób ich nie polubić. Nie brak tutaj wulgaryzmów, ale czyż w dzisiejszym świecie młodzieży ich nie brak? Dodają całej powieści smaczku.

W życiu bywa różnie, raz jest dobrze, raz źle. Każdy z nas zmaga się z jakimiś problemami, próbując je rozwikłać na swój własny sposób. My sami będąc nastolatkami nie raz, nie dwa zachowywaliśmy się głupkowato, niestosownie, a czasem wręcz dziecinnie. Ale każdy z nas był kiedyś młody, każdy chciał być lepszy od drugiego, bądź nie chciał wyjść na głupiego, dlatego podporządkowywał się całej reszcie.

Chałturnik w nietuzinkowy sposób ukazuje nam losy młodych ludzi, idealnie oddając realia życia licealistów. Głupie zachowania, wycinanie kawałów, nieposłuszeństwo względem nauczycieli, któż z nas tego nie zna? Dzięki temu audiobookowi przypomną się Wam czasy, za którymi z całą pewnością zatęsknicie i to niejednokrotnie. Zachęcam do wysłuchania.


Za możliwość wysłuchania, zrecenzowania i patronowania serdecznie dziękuję3 komentarze:

 1. Przyznam, że raczej nie słucham książek. Być może warto zacząć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za przemiłą recenzję. Pozwolę sobie udostępnić na stronie.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęcająca ta recenzja, chociaż muszę się przyznać, że wolę książkę czytać niż jej słuchać :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger