środa, lipca 10, 2024

„Serce w mundurze” Agnieszka Karecka

 TYTUŁ  "Serce w mundurze"
 

AUTOR Agnieszka Karecka

 

DATA PREMIERY 26.11.2021

 

WYDAWNICTWO JakBook

 

ILOŚĆ STRON 332

 

 

 

 

OCENA  6/6

 

OPIS

 


Młoda aktorka, Klara, ma szansę zagrać rolę życia w wysokobudżetowej produkcji. Aby przygotować się do tego zadania, wstępuje do wojska, do służby przygotowawczej. Dziewczyna zmienia całkowicie swój sposób bycia, chociaż nie jest jej łatwo. Poznaje nowych ludzi, a także nieustannie walczy z własnymi słabościami. Nie jest prosto przystosować się do zimnego, zdyscyplinowanego środowiska, zwłaszcza że dowódca, pułkownik Zieniewicz, nie pała do niej zbyt wielką sympatią. Jedynie kapitan Nowak wydaje się być jej sprzymierzeńcem, a Klara zauważa, że ona także zaczyna coś czuć do tego przystojnego i tajemniczego żołnierza. Czy młoda aktorka jest na tyle zdeterminowana, że może zagrać rolę swojego życia? A co, jeśli jej wrogowie i tajemnice z przeszłości będą to skutecznie utrudniać? Czy miłość, która narodziła się w koszarach, ma szansę na przetrwanie w normalnym świecie? I czy Klara będzie w stanie wybaczyć zadawnione krzywdy oraz błędy popełnione przez bliskich?

Porywający romans i dramat w jednym, plus niesamowity,
do bólu prawdziwy klimat wojska.
Ta historia porywa od pierwszych stron
i pokazuje trudną drogę kobiet w mundurach.
MOJE ODCZUCIA

 

 

Klara jest aktorką i w końcu ma szansę zagrać główną rolę w filmie. Aby lepiej przygotować się do roli postanawia odbyć służbę przygotowawczą w wojsku. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że to wcale nie będzie takie proste zadanie. Dowódca pułkownik Zieniewicz nie pała do niej sympatią, jedynie kapitan Nowak wydaje się być po jej stronie. Widać, że jedno ma się ku drugiemu. 
Czy zatem Klara przetrwa w wojsku i będzie mogła zagrać rolę swojego życia? Czy jej  przeszłość jej w tym nie przeszkodzi? I w końcu czy uczucie do przystojnego żołnierza będzie w stanie przetrwać w normalnym życiu? 

Nie wierzyłam, że mogę sięgać po więcej, mając za sobą taki bagaż doświadczeń… błędów. Ale już teraz wiem, że to nie błędy definiują człowieka, a umiejętność radzenia sobie z nimi. Przebaczania. I podnoszenia się po każdym upadku.

Klara jest młodą kobietą, która w życiu chce mierzyć wyżej, tylko najzwyczajniej w świecie brakuje jej determinacji, by zawalczyć o swoje. Wydaje się być zbyt potulna, wszystko przyjmuje ze spuszczoną głową. Kiedy więc postanawia wkroczyć do wojska, wszyscy przyjmują to za żart. Ona jednak odnajduje w sobie siłę i w końcu postanawia zawalczyć o swoje. Ta dziewczyna już na samym początku wpada w tarapaty, a życie w wojsku nie jest dla niej łatwe. Ale to właśnie to miejsce odmienia ją całkowicie. Zmienia jej podejście do życia i wielu spraw. 

Miłość potrafi pojawić się dosłownie wszędzie. Więc czemu by nie i w wojsku? Tylko czy w tym miejscu można pozwolić sobie na uczucie? Serce nie sługa i nie da się go oszukać. Miłość to uczucie z którym nie warto walczyć, bo prędzej czy później ono i tak zawsze wygrywa. 

Klara chciała wkroczyć do nowego świata zapominając o błędach młodości. Jednak i one dosięgły ją i w wojsku, za co musiała ponieść wysoką karę. Człowiek całe życie uczy się na własnych błędach. Jednak pozbycie  się ich cienia okazuje się czasem trudne, nawet pomimo naszych chęci, aby się od niego uwolnić. 

Ponownie zamykają mnie w objęciach i jedyne, czego jestem pewna, to fakt, że nikt nie zabierze mi wspomnień z tego czasu. Czasu, który nauczył mnie przyjaźni, pokory i honoru. A także tego, że przyjaźń ma znaczenie. Jest ważna. I dlatego żałuję, że teraz muszą ją porzucić.

Doskonała kreacja bohaterów, polubiłam Klarę, bo to w gruncie rzeczy bardzo pozytywna osoba. Najbardziej spodobała mi się jej przemiana dzięki pobytowi w wojsku. Wtedy już kompletnie potrafiła zawalczyć o siebie. Bardzo intrygowała mnie również postać kapitana Nowaka. To taki ludzki, życzliwy człowiek, którego również dręczą demony przeszłości. 
Świetnie przedstawione realia wojskowe, które w pełni oddają obraz rzeczywisty tego miejsca. Mój mąż był w wojsku, więc dużo mi o tym opowiadał. 

Wojsko nie jest takie, jak myślałam. To nie tylko spis sztywnych regulaminów, rytmiczny stukot ciężkich wojskowych butów, musztra i pot. To też przyjaźń i dbanie o siebie nawzajem. To poświęcenie, to nauka kompromisu.

W książce oprócz rodzącego się uczucia znajdziemy tajemnice i sekrety rodzinne. Przekonamy się, że nie warto oceniać kogoś nie znając jego, i jego wersji wydarzeń. Bo czasem ta przeszłość jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się nam wydawać. 
Całość napisana przyjemnym w odbiorze językiem.

Serce w mundurze to przepiękna, niezwykle emocjonalna historia o ludzkich losach i związanych z nim zawirowaniach. To również opowieść pozwalająca odnaleźć w sobie siłę i determinację do realizacji własnych marzeń. Gorąco polecam. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger