piątek, lutego 24, 2023

"Faida. Prawo zemsty" Anna Tuziak

 TYTUŁ  "Faida. Prawo zemsty”
 

AUTOR Anna Tuziak

 

DATA PREMIERY 18.01.2023

 

WYDAWNICTWO  Niegrzeczne książki

 

ILOŚĆ STRON 301

 

 

 

 

OCENA  6/6

 

OPIS
CZY ISTNIEJE SPOSÓB, ABY ZASPOKOIĆ ICH ŻĄDZĘ KRWI?

Goran nie jest zachwycony, kiedy szef, jeden z bossów włoskiej mafii, przydziela mu bardzo wyjątkowe zadanie – ma lecieć do Mediolanu, aby przywieźć do domu jego najmłodszą córkę jeszcze przed jej osiemnastymi urodzinami. Sytuacja się pogarsza, kiedy młodziutka Giusi nieświadomie zaostrza konflikt między dwiema rodzinami, upokarzając syna jednego z rywali jej ojca. Nieoczekiwanie Goran ląduje w niekończącej się pętli faidy – prawie do zemsty uznawanym przez rody włoskiej ‘ndranghety.

Po tych wydarzeniach mężczyzna dostaje zadanie chronienia Giusi. I chociaż cała rodzina wciąż traktuje ją jak dziecko, jemu nie umknął fakt, że jest ona już młodą kobietą. Piękną, seksowną, pewną siebie. I najwyraźniej zdeterminowaną, aby swój pierwszy raz przeżyć z nikim innym, jak ze swoim przystojnym ochroniarzem. Jednak Goran wie lepiej niż ktokolwiek inny, że przekroczenie tej granicy będzie dla niego oznaczało wyrok śmierci.MOJE ODCZUCIA

 

 

Faida. Prawo zemsty to nowość na TaniaKsiazka.pl

Z twórczością Anny Tuziak spotykam się pierwszy raz i muszę przyznać, że to całkiem udane spotkanie. Książek o mafii czytałam wprawdzie już wiele, ale takich w których pojawia się organizacja ‘ndranghety po raz pierwszy. Muszę przyznać, że widać, iż autorka zagłębiła się w ten temat w każdym calu i przedstawiła w 100 %.

Giusi to córka jednego z bossów włoskiej mafii, która jest dość krnąbrna i potrafi pokazać swoje pazury. Jest zła, że rodzina nie chce jej wszystkiego mówić, co dotyczy ich mafijnego życia, chociaż oni robią to z troski o nią. Dziewczyna niedługo skończy osiemnaście lat. Z Mediolanu odbiera ją Goran, niezwykle przystojny mężczyzna, któremu to zlecono opiekę nad tą pyskatą nastolatką i dostarczenie jej do domu. Mężczyzna pamięta ją jako małą dziewczynkę, więc nie spodziewa się, że obecnie jest z niej taka piękna dziewczyna. Niewątpliwie obydwoje potrafią doprowadzić siebie nawzajem do szału. Jednak to właśnie on, dostrzega w niej nie tylko dziecko, ale także piękną i pewną siebie młodą kobietę, która postanowiła, że swój pierwszy raz odbędzie się właśnie z nim. Goran jednak wie, że to byłby dla niego wyrok śmierci. Jak zatem potoczą się losy naszych bohaterów?

Nie mam pojęcia, jak długo tam stałem, wpatrując się w nią i nie mogąc oderwać od niej oczu. I nie wiem, ile jeszcze by to trwało, gdyby w którymś momencie na mnie nie spojrzała. W jednej chwili zalała mnie fala złośliwości. Pozwoliłem sobie na słabość, z jaką nigdy nie miałem do czynienia. Głupia siedemnastolatka wzbudziła we mnie żądzę, jakiej jeszcze nigdy nie czułem.

Uwielbiam historie, które już od pierwszych stron porywają mnie w swój świat, pozwalając zapomnieć o otaczającej mnie rzeczywistości. W tym przypadku właśnie tak było. Kiedy wzięłam książkę do ręki, wprost nie mogłam jej już odłożyć. Giusi to niewątpliwie ciekawa, intrygująca, a przede wszystkim zdeterminowana bohaterka, której nie sposób nie polubić, chociaż czasami jej zachowanie pozostawiało wiele do życzenia. Podobała mi się jej zaciętość i hart ducha oraz to, że widziała o wiele więcej niż inni mogli przypuszczać.

Byłam kobietą mafii. Nasza rola polegała na tym, aby nie zadawać pytań. Wiedziałyśmy tyle, ile zdołałyśmy się dowiedzieć. Od braci, ojców, partnerów. Nie mogłyśmy jednak dopominać się odpowiedzi. Lecz ja różniłam się od stereotypu i wiedziałam, że nigdy się w niego nie wpasuję. Nie umiałam się dostosować i w milczeniu oczekiwać na rozwój sytuacji oraz szczątkowe informacje. Chciałam wiedzieć wszystko. Ria zdecydowała się odejść i odciąć całkowicie. Ja mogę zostać, ale jeżeli zostanę, chcę być częścią mafii, a nie jedynie dodatkiem.

Goran to również ciekawy bohater dla którego rozkaz to rozkaz. Z początku niezbyt podoba mu się perspektywa niańczenia córki szefa, tym bardziej, że ciężko mu zapanować nad samym sobą w jej obecności. Ale jako jedyny rozumie ją lepiej niż kto inny. Jego również polubiłam, zresztą myślę, że większość czytelniczek to zrobi.

Doskonała kreacja przedstawionych bohaterów, ale także dobrze skonstruowana fabuła powieści. Emocje wyczuwalne są na każdej stronie, co zawsze stanowi dla mnie ogromny plus. Lubię bowiem wspólnie z bohaterami przeżywać ich losy. I choć w książce mamy do czynienia z zabijaniem, gwałtem, co momentami przerażało, to wiadomo, że wpisuje się to w tego typu powieści. Gołym okiem widać, że Anna Tuziak zrobiła porządny research do tej powieści. Przedstawienie włoskiej mafii wyszło jej bowiem doskonale. Autorka zdecydowanie wie o czym pisze i to się czuje czytając tę powieść.

Książka łączy w sobie wiele elementów. Jest świetny wątek mafijny, pojawia się romans, zakazana relacja pomiędzy Giusi i Goranem, których dzieli spora różnica wieku. Pojawiają się również trudniejsze tematy, jak gwałt, zabijanie. Intryga goni intrygę, a nasi bohaterowie nie raz zostaną postawieni przed niebezpieczeństwem. Wszystko łączy się w jedną spójną całość, która została napisana lekkim stylem, a co za tym idzie, czyta się szybciutko.

- Mafia jest jak Watykan. Takie państwo w państwie. Zawsze będziemy odrębną społecznością, która ma jasno określone zasady.


Faida. Prawo zemsty z księgarni TaniaKsiazka.pl
to jedna z tych książek od których nie można się oderwać. Bohaterowie z krwi i kości, ciągle rozwijająca się akcja i emocje gwarantowane. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger