poniedziałek, czerwca 27, 2016

Co będę czytać w te wakacje?


Co będę czytać w te wakacje?

Wydawnictwo Replika publikuje niezwykłe książki, niezwykłych autorów. W te wakacje wspólnie z Repliką zamierzam przeczytać m.in. :
 
 
Noc Perseidów - Edyta Świętek
 
 
 
Czy istnieje miłość aż do końca świata? Tak miało być w przypadku Emilii i Tomka, którzy tworzyli parę od „zawsze”. Jednak los bywa przewrotny i wtedy, gdy wszystko wydaje się już ustalone, zmierzając do szczęśliwego zakończenia, historia nagle zaczyna zmieniać swój bieg...

Tuż przed ślubem Tomek zaczyna mieć wątpliwości. Bardzo kocha Emilię, lecz ta poważna decyzja skłania go do refleksji nad tym, jak ma wyglądać jego dalsze życie. Czy ta miła, ale prosta, niemająca większych ambicji i nieprzykładająca wagi do swojego wyglądu dziewczyna sprosta jego wymogom? Gdyby tylko czasem kupiła sobie jakąś modną sukienkę albo chociaż pomalowała paznokcie… Kiedy poznaje Adriannę, odkrywa, że właśnie takiej kobiety pragnie – ambitnej, wyzwolonej, za którą oglądają się wszyscy mężczyźni. Rozdarty pomiędzy miłością a egoistycznymi pragnieniami, musi podjąć ostateczną decyzję, która w równym stopniu zaważy na dalszym życiu tych trojga…
Czyje marzenia, wypowiedziane w noc Perseidów, spełnią się, a które będą musiały odejść na zawsze w zapomnienie?

Tonia - Iwona Małgorzata Żytkowiak
 
 
Jeśli szczęście nie przychodzi samo, warto w nie uwierzyć i wywołać, a wtedy stanie się prawdą.

Tonia jest prostą i silną kobietą, „jak tysiące innych kobiet – Jolek, Mart, Ewek. Ani ładna, ani brzydka. Tonia jest cudnie zwykła”. Chce dla siebie innego, lepszego życia niż to, które poznała w dzieciństwie. Kończy szkołę, wychodzi za mąż, ma troje dzieci i zawsze próbuje coś osiągnąć. Tonia kocha, wpada w cudze życia jak burza i przewraca je do góry nogami. Czasem wygrywa, jeszcze częściej przegrywa. Nie poddaje się i chce walczyć, udowodnić, że też coś znaczy.

Iwona Żytkowiak kreśli w swej powieści portrety dwóch zupełnie różnych kobiet. Tonię poznajemy jako postać widzianą oczami jej przyjaciółki, jedynej powierniczki. Losy bohaterek wciąż splatają się ze sobą, a z czasem relacja ta staje się coraz bardziej zażyła. Rodzi się przyjaźń, która na pierwszy rzut oka nie powinna mieć szans, a jednak trwa nadal, pomimo odmienności charakterów.

"Tonia" to opowieść o niezwykłych więziach międzyludzkich, o ważnych sprawach, które umykają nam w życiu i o ciosach, po których zawsze można się pozbierać. Jednym słowem… to piękna historia o drugich szansach!
 
 
Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa - Marek A. Koprowski
 
 
Niniejszy tom zawiera relacje żołnierzy walczących na Wołyniu. Tych, którzy, choć coraz mniej liczni, jeszcze żyją, jak i tych, którzy odeszli już na wieczną wartę i wydania tej książki nie doczekali.

Nie ma już wśród nas płk. Jana Niwińskiego czy Bogusława Rosińskiego. Niektóre z osób, dzielące się tutaj swoimi relacjami, jak Zygmunt Mogiła-Lisowski czy Franciszek Leszczyński mają już kłopoty z poruszaniem się i rzadko opuszczają mieszkania. Franciszek Leszczyński ukończył 96 lat i jest najstarszym żyjącym żołnierzem dywizji, który przeszedł cały jej szlak bojowy, dźwigając ciężki karabin maszynowy. Jeszcze i dziś zrywa się w nocy oblany potem, bo zdaje mu się, że słyszy komendę: „Broń maszynowa do przodu!”.

Autorkami relacji są także sanitariuszki Wacława Borucińska i Dyoniza Szwed.

Wszyscy rozmówcy Marka Koprowskiego dają świadectwo prawdzie o tym, że w 1943 roku Ukraińcy przeprowadzili na Wołyniu zaplanowane ludobójstwo Polaków. Jak również, że dokonali tego z bezwględnym okrucieństwem!

Z relacji żołnierzy 27 WDP AK czytelnik dowie się o wielu interesujących szczegółach z życia Wołynia przed II wojną światową, a także podczas pierwszej okupacji sowieckiej. Pozna również powojenne losy bohaterów zawartych w tomie opowieści.

Książka zawiera liczącą kilkaset nazwisk, unikatową listę obrońców Przebraża, ustalonych przez śp. ppłk. Mirosława Łozińskiego, którego pamięci cały ten tom został poświęcony.
Choć "Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa" jest książką samodzielną, można potraktować ją jako połączoną ze zbiorami wspomnień zawartych w książkach Wołyń. "Epopeja polskich losów 1939-2013" ‒ Akt I, Akt II i Akt III oraz "Wołyń. Wspomnienia żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK". 


A Wy co macie zamiar przeczytać w wakacje?

13 komentarzy:

 1. Wśród książek, które planuje przeczytać jest "Noc Perseidów" E. Świętek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już dawno miałam ją przeczytać, ale wciąż do mnie nie dotarła. Nie mogę się doczekać, aż dorwę w swoje ręce ;)

   Usuń
 2. "Wołyń" to musi być ciekawa i wstrząsająca książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe propozycje :) na pewno skusiłabym się na którąś z pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Życzę przyjemnej lektury i oczywiście udanych wakacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Pani Edytko. Od dawna miała u mnie być już Pani książka i wciąż nie może dotrzeć...

   Usuń
 5. Wołyń chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Noc Perseidów" mam własną i czytałam.Zresztą wszystkie do jakich miałam dostęp Pani Edyty Świętek także.Te dwie ,o których wspominasz chcę znaleźć i przeczytać.Żytkowiak czytałam chyba z 2 lata temu "Tam gdzie twój dom".Zbyt mało tu miejsca ..na spis tych ,do których przymierzam się....moze jedynie wspomnę o tych ,które już leżą na tym pierwszym stosiku..."Płótno" Agaty Kołakowskiej. "Zjazd rodzinny" Ireny Matuszkiewicz, Barbary Smal "Czterdziestka to nie grzech","Sekret zegarmistrza" Renaty Kosin....i "Niebo w kruszonce " Moniki Oleksa....to na pierwszy rzut....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To widzę Grażynko, że też masz dużo do czytania ;) U mnie teraz też dużo do czytania ;)

   Usuń
 7. ,,Noc perseidów" i ja mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger