poniedziałek, maja 16, 2016

"Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!" Skarlet i Albert

*Tytuł: "Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!"
*Autor: Skarlet i Albert
*Wydawnictwo: Skarlet & Albert
*Rok wydania: 2015
*Ilość stron: 177
*Ocena: 9/10
*Moje odczucia:

Powoli zbliża się lato, a co za tym idzie wyjazdy na wakacje, urlopy. Jeśli ktoś z Was miałby ochotę wybrać się do Bułgarii, to serdecznie polecam tę właśnie pozycję. Nie jest to typowy przewodnik jakich wiele na tym świecie, ale to książka, która jest pisana przez osoby, które znają i kochają Bułgarię.


Morze Czarne, jeziora, rzeki, góry, w listopadzie +-20 stopni, czy to już nie zachęca by odwiedzić te niezwykłe miejsca? Któż z Was nie chciałby się wybrać do tego pięknego kraju? Do kraju, w którym życie toczy się wolniej i na luzie, a ludzie potrafią się zdystansować do problemów.
W całej Bułgarii występuje wiele źródeł mineralnych, które są wykorzystywane do leczenia różnych chorób. Znajdziemy tutaj również wiele ciekawych zabytków, m.in: duży antyczny teatr z początku II wieku, mniejszy - odeon, antyczny stadion wybudowany w II wieku na którym odbywały się walki gladiatorów, a także zwierząt; stary meczet-imaret „Shahbeddin Imaret” z 1444 roku.
"Hisaria jest znanym i lubianym kurortem z bardzo ciepłym latem i łagodną zimą. Niewątpliwie wyróżniają ją od innych miast parki zajmujące prawie 100 ha powierzchni. Rosną w nich wspaniałe magnolie, miłorzęby, pięknie kwitnące paulownie i albicje."
Burgas to malownicze miasto położone nad Morzem Czarnym. Można tu zwiedzić Muzeum Etnograficzne, w którym zobaczymy stroje z różnych okresów. W mieście istnieje również Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się cenne znaleziska. W Muzeum Nauk  przyrodniczych znajdzie się coś dla miłośników fauny i flory. Wielu turystów przyjeżdża tutaj również ze względu na ciekawe festiwale i różne imprezy.
"Zwiedzający turyści będą tu mogli obejrzeć ok. 30 minutowy film 3D i odbyć podróż w czasie - z trackiej świątyni trzech nimf, do rzymskich term w Aquae Calidae i do epoki tureckiego sułtana Sulejmana I."
 Skarlet i Albert oddają w Wasze ręce niezwykłą książkę, która sprawi, że nie tylko poznacie Bułgarię jakiej jeszcze nie znacie, ale po prostu zakochacie się w niej. Liczne legendy, miejsca warte zobaczenia, życie codzienne Bułgarów, jaskinie, muzea, rezerwaty to wszystko co możecie tutaj poznać. Dowiecie się jakie święta obchodzą Bułgarzy, obyczaje rozpoczęcia wiosny, ale i poznacie tradycje ślubne, które zdecydowanie różnią się od naszych.
W liściastych lasach możemy spotkać drzewa figowe, wiecznie zielone laurowiśnie, rododendrony oraz drzewa laurowe. Znajdziemy tutaj również ogromny rezerwat przyrody "Ropotamo" o powierzchni 1000ha.
"W czasie przejażdżki łódką lub statkiem możemy podziwiad bogactwo rezerwatu: piękne lasy, wiele unikalnych i egzotycznych gatunków roślin, ciekawie ukształtowane skały mające swoje nazwy: wesoła skała, fiordy, morskie jaskinie, głowa lwa."
W "Ropotamo" mieszka ponad 200 gatunków ptaków, w tym: czaple, pelikany, kormorany i orły morskie. Żyją tutaj również żółwie, lisy, szakale, jelenie, wydry. 


Po 20 latach przerwy wznowiono możliwość podróżowania wodolotem po Morzu Czarnym. Czy nie chcielibyście mieć możliwości podróżowania takim oto wodolotem? Książka zawiera również eko-ścieżki w górach Strandża dla pieszych i rowerzystów. Dowiemy się również jaka panuje tutaj waluta i jakie ceny. Zazwyczaj są one porównywane do tych w Polsce. Będziemy mieli również okazję poznać smaki kuchni bałkańskiej. Ktoś z Was miał już kiedyś taką możliwość? Dodatkiem są również słówka, które mogą się nam przydać, kiedy nie znamy języka, którym posługują się Bułgarzy. Całość natomiast zdobią przepiękne zdjęcia, które pozwalają nam zobaczyć to, czego gołym okiem nie dostrzegamy.


Można również uprawiać sporty wodne takiej jak FlyBoard, WakeBoard i surfowanie.

Podsumowując, muszę stwierdzić, że autorzy stworzyli niezwykle cenny w pewnym sensie przewodnik w kierunku Burgas. Znajdziemy tutaj dużo więcej ciekawostek, aniżeli w zwykłym przewodniku. Tym bardziej powinniśmy docenić to, gdyż dane zawarte w książce, są podane z prawdziwych i sprawdzonych źródeł, a więc mamy pewność, że nikt nas nie okłamuje. Bułgaria to niezwykły kraj z niezwykłymi ludźmi i jeszcze ciekawszymi miejscami wartymi zobaczenia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Ja poniekąd już zakochałam się w tym kraju.

Szczerze zachęcam Was do zapoznania się z Bułgarią znaną i nieznaną: Kierunek Burgas!, w której znajdziecie wszystko to, co powinniście o tym kraju wiedzieć.

Zapraszam na stronę internetową książki tutaj.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję autorce.3 komentarze:

  1. Bardzo dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy. Skarlet i Albert :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że nie trafiłam na nią ról temu przed wyjazdem do Bułgarii. Przewodniki, które miałam ze sobą okazały się bardzo słabe i w ostatecznie mało przydatne.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger