środa, marca 29, 2023

"Maska" Anna Kasiuk [PATRONAT MEDIALNY / PRZEDPREMIEROWO]

 TYTUŁ  "Maska”
 

AUTOR Anna Kasiuk

 

DATA PREMIERY 05.04.2023

 

WYDAWNICTWO  Dlaczemu

 

ILOŚĆ STRON 272

 

 

 

 

OCENA  5/6

 

OPIS
Miłość, potrzeba bezpieczeństwa i stabilizacji, dobrobyt i pozycja społeczna wytyczały drogę do idealnego życia Julity Ochuckiej. To jednak okazało się mrzonką. A na końcu czekała śmierć.

Julita Ochocka jest kierowniczką do spraw kluczowych klientów wiodącej firmy farmaceutycznej. Zaangażowana w swoją pracę i przedkładająca życie zawodowe nad rodzinne, zostaje postawiona przed poważną próbą. Ta rozgrywka nie ma niestety dobrego rozwiązania. Każda decyzja pociągnie za sobą ofiary.

Sprawa zabójstwa trafia do dwójki najlepszych dochodzeniowców w Warszawie. Lidia i Marcin nie spodziewają się jednak, że przyjdzie im stawić czoła rekinom biznesu, a ich oddanie odkryje kamuflowane przez lata machlojki. Czy śledczym uda się odnaleźć sprawców okrutnego zabójstwa? Czy podobieństwo policjantki do ofiary pomoże rozwikłać sieć tajemnic, w którą uwikłani zostali kochankowie nieżyjącej? Czy prawdziwa miłość, do której tęsknią obie kobiety, istnieje? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w najnowszej powieści Anny Kasiuk zatytułowanej Maska.  
MOJE ODCZUCIA

 

 

Lubię twórczość Anny Kasiuk, gdyż za każdym razem funduje mi inne emocje w swoich powieściach. Niewątpliwie jest to autorka, która wie jak sprawić, aby czytelnik nie mógł się oderwać od jej historii.

Julita Ochucka jest ogromnie zaangażowana w swoją pracę, której oddała całe swoje serce. W małżeństwie czuje się samotna, więc pocieszenia szuka w ramionach kochanków. Kiedy odkrywa niedopatrzenia przy nowym produkcie, a przy tym kolejne machlojki tych, którym niegdyś ufała, postanawia tak tego nie zostawić. Ale co może zrobić jedna kobieta, która próbuje przeciwstawić się całej firmie? Julita igra z ogniem i doskonale wie, że może to się dla niej źle skończyć.

Lidia i Marcin pracują w dochodzeniówce, właśnie dostali nową sprawę, w której muszą wyjaśnić okoliczności i znaleźć sprawcę zabójstwa kobiety. Oddając się w pełni swojej pracy odkrywają coraz nowsze tropy. A kiedy w ręce Lidii wpada pamiętnik ofiary na światło dzienne wychodzą kolejne fakty. Czy uda im się odnaleźć sprawcę? Czy Lidię z ofiarą łączy coś więcej niż tylko podobny wygląd? I czy prawdziwa miłość, której pragną obie kobiety istnieje naprawdę?

Co robi kobieta, której wizja cudownego życia u boku męża nagle lega w gruzach? Ucieka w ramiona kochanków, aby choć przez moment poczuć się zauważaną i docenianą. Julita Ochucka jest świetna w swojej pracy, której poświęciła pół swojego życia. Dlatego, kiedy na jaw wychodzą fakty, które mogą zagrozić życiu ich klientom, nie zastanawia się zbyt długo i postanawia coś z tym zrobić. Gromadzi dowody, które później skutecznie chowa u swoich kochanków. Woli się zabezpieczyć, gdyż z dnia na dzień zaczyna się robić coraz niebezpieczniej. Im dalej w to brnie, tym bardziej odkrywa jak bardzo myliła się co do niektórych osób, którym niegdyś ufała. Niestety rekiny biznesu nie cofną się przed niczym, gdyż dla nich liczą się tylko i wyłącznie pieniądze.

Szła chodnikiem wzdłuż budynków. Stukot jej obcasów na wilgotnych kamieniach potęgował rosnące w niej pożądanie. Tego potrzebowała. Tylko to pozwalało jej się uwolnić od tęsknoty za stabilizacją i ciepłem. Tylko dzięki temu czuła się potrzebna, kochana i pożądana.


Lidia jest świetna w swojej pracy, ale mało kiedy dostosowuje się do zasad panujących w pracy. Ufa swojej intuicji i działa według niej, wierząc, że w ten sposób dojdzie prawdy. Marcin to jej partner w pracy na którym zawsze może polegać. Razem stanowią idealny duet, który
mocno angażują się w swoją pracę.

Anna Kasiuk w każdej kolejnej swojej odsłonie zaskakuje mnie coraz bardziej, utwierdzając mnie w przekonaniu, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. To autorka, która idealnie sprawdzi się chyba w każdym gatunku jakiego by się nie podjęła. Tym razem funduje nam interesującą przygodę, w której wspólnie z naszymi dochodzeniowcami będziemy próbowali odkryć, kto tak naprawdę stoi za zabójstwem Julity Ochuckiej. W powieści znajdziemy wiele tajemnic oraz intryg, które stopniowo będziemy odkrywać. Niemniej otrzymamy również obraz samotnych kobiet, które będą pragnęły miłości i pożądania. Tęsknota za czymś czego pragniemy, a czego nie mamy może sprawić, że nie zawsze będziemy racjonalnie myśleć i czasem ślepo ufać komuś, komu w gruncie rzeczy nie powinniśmy.

Można być z kimś, a mimo tego czuć się samotnie. Można oddać całe serce pracy, a wystarczy moment, aby ktoś to zniszczył. Czasem nie potrzeba wiele, aby nasze dotychczasowe życie zmieniło się nieodwracalnie. Bywa, że tkwimy w toksycznym związku z poczucia obowiązku, nie dostrzegając, że tak naprawdę ranimy siebie nawzajem. Bywa i tak, że nie dopuszczamy do siebie miłości nie chcąc pozostać zranionym.

Gdyby Piotr choć w połowie okazywał mi tyle zrozumienia, pomyślała i wyciągnęła szyję, by pocałować kochanka w usta. Ten przesunął dłońmi po jej ramionach, a wreszcie zamknął jej nadgarstki u uścisku. Nie przerywał Julicie delektowania się dotykiem jego ust. Często to robiła, zatracała się w drobnych pieszczotach i wystawiała na próbę jego erotyczną cierpliwość. A zachowywała się wtedy jak nienasycone zwierzątko.


Autorka zabiera nas w świat, w którym intrygi, kłamstwa i machlojki będą na porządku dziennym. Świat, którym rządzą rekiny biznesu, nie licząc się z niczyimi uczuciami. Ale także w świat, w którym mimo wszystko znajdują się jeszcze ludzie pragnący dowieść prawdy i sprawiedliwości.
Narracja została poprowadzona w trzeciej osobie, jednak kompletnie mi to nie przeszkadzało, gdyż odczułam, że w głównej mierze skupiamy się na naszych dochodzeniowcach oraz naszej ofierze poznając historię z ich punktu widzenia. Sprawy Lidii i Marcina przeplatają się z tymi od Julity dając nam prawdziwy obraz sytuacji.
Przedstawieni bohaterowie zostali dobrze wykreowani. Julita to kobieta samotna, pragnąca miłości i poczucia przynależenia do kogoś bliskiego. Oddana pracy, jej sumienie nie pozwala jej działać wbrew dobru ludzkiemu, dlatego postanawia w nim w końcu coś zmienić, płacąc za to najwyższą cenę. Lidia wbrew pozorom z jednej strony jest podobna do naszej ofiary, a z drugiej całkiem inna. Podobnie jak ona pragnie miłości w swoim życiu.
Marcin oddany przyjaciel i partner z pracy. Od dawna czuje coś do Lidki, jednak ta wciąż go od siebie odpycha. Martwi się o nią, jest opiekuńczy i troskliwy.
Piotr Ochucki, mąż naszej ofiary to mężczyzna pozbawiony uczuć względem swojej żony, którą traktuje niczym powietrze.
Natomiast cała reszta męskich bohaterów jest niezwykle różnorodna i każdego z nich cechuje coś innego. Moje serce w powieści skradły damskie bohaterki, czyli Julita oraz Lidka. Polubiłam je za niezwykłe oddanie i dążenie do prawdy.
Całość w pełni łączy się w spójną całość. Kiedy zaczęłam czytać nie mogłam się oderwać. W historii nie brak emocji, które przelewają się również na czytelnika. A zakończenie, choć tak naprawdę nie zaskakuje, wcale mi nie przeszkadza.

Świat, w jakim żyła Lidia, jawił się w tych samych ponurych barwach, jakie przytłaczały Julitę. Choć obie wykonywały pracę, którą kochały, choć otaczali je ludzie, których towarzystwo ceniły, wiedziały, że czegoś ich życiu brakuje.


Maska to powieść, w której bohaterowie na co dzień muszą przyodziewać swoje maski, aby móc je zrzucić w odpowiednim czasie i miejscu. Historia pokazująca, że w życiu niczego nie można być pewnym i trzeba uważać, komu tak naprawdę się ufa. Ale to również historia, która pokazuje, że dążenie do prawdy czasem może przynieść tragiczne skutki. Zachęcam do przeczytania.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger